Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İşte en çok tercih edilen yurt içi, yurt dışı destinasyonlar ve bilet fiyatları

1 Temmuz tarihinden itibaren normalleşme sürecinin başlamasıyla hareketlenen turizm ve seyahat sektöründe fiyatları en çok artış gösteren ulaşım aracı uçak oldu.

  • Reklam
İşte en çok tercih edilen yurt içi, yurt dışı destinasyonlar ve bilet fiyatları
05 Temmuz 2021 - 11:20
Reklam
1 Temmuz itibarı ile başlayan normalleşme süreci uçak ve otobüs biletlerine olan talebi artırırken online uçak ve otobüs bileti platformu Turna.com verilerine göre evli çiftler tatil rotalarını vizesiz ve karantina şartı olmayan Maldivler’e çevirdi.

Devam eden seyahat kısıtlamaları nedeniyle, daha güvenli ve farklı seyahat alternatiflerini değerlendiren çiftlerin ilk tercihi Maldivler’in başkenti Male olurken Azerbaycan’ın Bakü ve Ukrayna’nın Kiev şehirleri en çok tercih edilen diğer destinasyonlar oldu. Çiftler, yurt içi seyahatlerinde ise en çok İstanbul, İzmir ve Antalya’yı tercih etti.


2021 yılının ilk yarısında en pahalı uçak bileti, İstanbul - Dubai destinasyonunda 18 bin 409 liraya satılırken iç hatlardaki en pahalı bilet ise 2 bin 850 liraya satılan Ankara Antalya uçuşu olarak kayıtlara geçti. En ucuz yurt dışı uçak bileti Kiev Ankara destinasyonunda 190 liraya satılırken en ucuz yurt içi uçak bileti ise Antalya Adana destinasyonunda 80 liraya alıcı buldu. İç ve dış hatlarda uçak biletlerinin en pahalı olduğu ay Haziran olurken, en ucuz olduğu aylar iç hatlarda Şubat ve Mart, dış hatlarda ise Mart ve Mayıs oldu.


Normalleşme süreciyle birlikte iç hatlarda en çok İstanbul İzmir arası seyahat edilirken İstanbul Antalya, İstanbul Adana ve İstanbul Trabzon destinasyonlarına yapılan seyahatler takip etti. Dış hatlarda Bakü listedeki birinciliğini korurken Taşkent, Tahran, Malé ve Kiev ise listeyi takip eden şehirler oldu. 2021’in ilk yarısında, en çok Haziran ayında seyahat edildi.


Öğrenciler dış hatlarda en çok Bakü, Varşova ve Priştine’ye seyahat etti. Öğrencilerin iç hatlarda en çok uçtuğu şehirler ise İstanbul, İzmir ve Antalya oldu. 65 yaşın üstündekiler ise yurt dışında Almanya’nın Stuttgart, Hamburg ve Nürnberg şehirlerini, yurt içinde İstanbul, İzmir ve Trabzon’u tercih etti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum