Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Küresel turizmde en çok kayıp yaşayan ülke Türkiye oldu!

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından hazırlanan raporuna göre, koronavirüs sürecinde turizm alanında en çok kayıp yaşayan ülke Türkiye oldu.

  • Reklam
Küresel turizmde en çok kayıp yaşayan ülke Türkiye oldu!
02 Temmuz 2021 - 09:22
Reklam
Koronavirüs tahribatının büyük ve uzun dönemli olacağının belirtildiği Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından hazırlanan raporda salgının dünya çapında yol açtığı milli gelir kaybının 4 trilyon doları aşabileceği belirtilirken Türkiye en fazla etkilenen ülkelerin başında yer aldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle 2020'de turizm sektöründeki kaybın 2,4 trilyon doları bulduğu ifade edilirken turizmin geçen yıl 1990'lardaki düzeye gerilediği, 2023'e kadar sektörde ilerleme kaydedilmesinin beklenmediği belirtilildi.


Rapora göre en kötü senaryoya göre, küresel çapta uluslararası turist sayısında yüzde 75 düşüş yaşanması halinde, doğrudan turist harcamalarında 948 milyar dolar azalma olacak, ancak bunun ekonomideki gerçek boyutu 2,4 trilyon dolara ulaşacak.


Raporda Türkiye örneği verilerek, ekonomiye turizm gelirinin etkisinin yüzde 5 olduğu, 2020'de ülkeye giren yabancı turist sayısının yüzde 69 azaldığı belirtilirken bunun doğrudan turizm alanında ekonomide 33 milyar dolar kayba yol açtığı tahmin ediliyor. Yeme-içme, perakende ticaret, iletişim ve ulaşım gibi yan sektörlerle birlikte bu kaybın yaklaşık üç katına çıkarak 93 milyar dolara ulaştığı vurgulanıyor.


Türkiye’nin yalnız turizmden kaynaklı kaybının toplam milli gelirdeki payının yaklaşık yüzde 9'u bulduğunun belirtildiği raporda Türkiye turizmde en büyük kayba uğrayan ülke olduğu açıklandı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum