Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İşte etkinlik sektörü ve iş seyahatlerinde normale dönüş tarihi

İş seyahatlerinde toparlanma görülmesine karşın bu toparlanmanın biçiminde farklılaşmalar görülüyor ve hibrit model çalışmalar daha fazla ön plana çıkıyor.

  • Reklam
İşte etkinlik sektörü ve iş seyahatlerinde normale dönüş tarihi
09 Ağustos 2021 - 14:06
Reklam
Koronavirüs döneminde sekteye uğrayan iş turizmi toparlanma dönemine girdi ancak uzmanlar bu konuda tedbir almaya kararlı.

Uzmanlara göre, yeni varyantların ve gelecekteki olası pandemilerin oluşturacağı belirsizliğin devam etmesi halinde risk yönetimi konusu giderek daha önemli bir hal alacak. 2020 yılında iş toplantıları, fuarlar gibi iş dünyası etkinliklerinin iptal edilmesiyle iş turizmine bağlı olan otellerin ve havayolu şirketlerinin karlarındaki kayıplar yüzde 75'e kadar ulaşırken iş toplantıları yavaş yavaş normale dönme çabası içerisinde.


İş dünyasında sanal bir toplantının ne zaman ve hangi şartlarda aynı etkiyi yaratıp yaratmadığı tartışılırken iş seyahatlerinin 2024'e kadar tamamen normale dönmesi beklenmiyor ancak sektör ve birçok farklı alandaki şirketler zamana uyum sağlamak için ellerinden geleni yapıyor.


ABD Seyahat Birliği açıklamasına göre ise profesyonel toplantılar ve etkinliklerdeki azalma nedeniyle geçen yıl sektörde 97 milyar dolarlık harcama kaybı yaşanırken Haziran ayında ABD işletmelerinin sadece yüzde 35'i iş amaçlı seyahatlerde bulundu.


Genellikle resesyon dönemleri sonrasında görüldüğü üzere, koronavirüs aşılarının dağıtımının başlamasıyla seyahat turizmi iş turizmi getirilerini geçmeye başlarken McKinsey verilerine göre, kritik alanlarda gerçekleştirilen iş seyahatleri de salgın öncesi seviyelere dönmeye başladı. Ancak video konferanslara kolayca adapte edilebilen diğer toplantılarda ise daha yavaş bir iyileşme söz konusu. Video konferans teknolojilerinin ve uygulamalarının hızla gelişmesinin, iş seyahatlerinin azalmasında önemli etken olduğu ifade edildi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum