Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İşte Galataport İstanbul'a 2022 yılında gelecek kruvaziyer gemi sayısı

Koronavirüs salgınından dolayı yavaşlayan kruvaziyer turizminde aşılamanın hızlanmasıyla rezervasyonlar da artmaya başladı.

  • Reklam
İşte Galataport İstanbul'a 2022 yılında gelecek kruvaziyer gemi sayısı
18 Aralık 2021 - 04:54
Reklam
Tüm dünyaya umut olan aşılamanın hızlanması kruvaziyer turizmini de hareketlendirirken kara ve hava turistine oranla uğradığı şehirlere yaklaşık 4-5 kat fazla gelir bırakan kruvaziyer turizminde 2022 rezervasyonları başladı.

Kruvaziyer turizmini 20 yıl önce yaş ortalaması yüksek ve zengin kesimi oluşturduğunu, şimdi gençlerin de tercih ettiğine işaret ederen Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) Başkanı Aydın Erdemir Türkiye’de bu potansiyelin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.


Türkiye’nin ana liman değil, uğrak liman olduğunu belirten Erdemir şunları kaydetti:


''İstanbul bu özelliklere sahip bir şehir fakat bunun ilgili planlamaların yapılması gerekiyor. Türkiye’de gemilerin yanaşabileceği 25’e yakın küçük büyük kruvaziyer liman tesisi bulunuyor. Fakat en önemlileri İstanbul, Kuşadası ve Antalya. Kuşadası tek başına yüzde 80-85 ini ağırlıyor. Galataport'un hızlı bir şekilde büyüyeceğini öngörüyoruz. Kuşadası’na 42, İstanbul’a 9 gemi geldi. 2022 yılında Kuşadası’na 500’ün üzerinde gemi ve 800 bin yolcu hedefleniyor. Antalya gibi diğer limanlarımızla birlikte Türkiye’ye toplamda 800-900 gemi ile 1,5 milyon yolcu geleceği öngörülüyor. İstanbul'da Kruvaziyer limanda ana liman olmak için, daha büyük bir limanın kurulması lazım. Galataport dışında bakanlığın Yenikapı’da böyle bir projesi var ve böyle öngörülüyor. Yenikapı projesi ile 6-8 geminin aynı anda yanaşacağı ki büyük gemilerin yanaşacağı hedefleniyor. Bu yıl 9 gemiyle 7 bin yolcunun geldiği Galataport, gelecek yıl 250 kruvaziyer gemisiyle 800 bin yolcu ağırlayacak.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum