• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İşte kış sezonunda Avrupa'dan beklenen turist sayısı!

Avrupa’da yaşanan enerji krizi nedeniyle 65 yaş üzeri Avrupalıların kışı ülkemizde geçirmesi gündeme geldi.

  • Reklam
İşte kış sezonunda Avrupa'dan beklenen turist sayısı!
06 Ekim 2022 - 01:36
Reklam
Reklam
Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali  nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulayan Avrupa, Rusya’nın doğalgazı kesmesi nedeniyle bu kışı enerji sorunuyla karşılıyor.

Bu kapsamda Türkiye’ye kış mevsiminde 10 milyonu aşkın turist gelmesi beklenirken İngiltere, Almanya, Hollanda ve Orta Avrupa’dan yoğun talep geliyor. Pandemi sonrası son üç yılın en yoğun kışına hazırlanan turizmciler, rezervasyonlarda 2019’un rakamlarını yakaladıklarını açıkladı. Kayak, sağlık, futbol, golf, kongre ve etkinlik gibi kategorilerle kış sezonunda yoğunluk bekleyen turizmcilerin Avrupa’da yaşanan enerji kriziyle birlikte beklentileri arttı.


TÜİK verilerine göre, 2021’in ilk çeyreğinde 2,6 milyon turist alan ülkemiz bu yıl ilk çeyrekte 6,4 milyon turist aldı. 2021’in son çeyreğinde 9 milyon 50 bin turist ülkemize gelirken bu yıl son çeyrekte 10 milyon rakamının aşılması bekleniyor. Düşük sezon olan ilk ve son çeyrekte 2019’da 17,5 milyon olan turist sayısının bu yıl geçilmesi öngörülüyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum