• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İşte turizm sektörünün önündeki yeni sorun!

Almanya'da düzenlenen ITB Berlin Turizm Fuarı'nda, pandeminin ardından turizm sektörünün önündeki yeni sorun gözler önüne serildi.

  • Reklam
İşte turizm sektörünün önündeki yeni sorun!
11 Mart 2023 - 14:41
Reklam
Reklam
Reklam
Jamaika Turizm Bakanı Edmund Bartlett ve Global Travel and Tourism Resilience Council (GSTC) girişimleriyle kurulan Tourism Employment Expansion Mandate (TEEM) tarafından yapılarak ITB Berlin Fuarında sunulan raporda, turizm sektörünün pandemiden sonraki yeni sorunu gözler önüne serildi.

Dünya Ekonomik Forumu'nun raporunda koronavirüsün sektörde 62 milyon eleman kaybına yol açtığının belirtildiği ve Arvensis Search'ün TEEM adına gerçekleştirdiği ankete katılan işletmelerin yüzde 68'i şu anda personel açıklarının olduğunu söyledi. Yüzde 88'inin işgücündeki eksikliği doğrulayan katılımcıların yüzde 62'si 25-45 yaş arası kesimin seyahat ve turizm sektöründe çalışmaya ikna etmesi en zor kesim olduğunu çünkü bu kesimin seyahat ve turizm sektörü yerine teknoloji ve ilaç sektörüne yöneldiklerini belirtti.


Katılımcıların yüzde 80'ini iş ilanlarını artık eskiye göre daha uzun süre beklettiklerini söylerken yüzde 82'si ise iş ilanlarını iş bulana kadar kaldırmadıklarını ifade etti. Katılımcıların çoğu personel kıtlığının özellikle teknoloji, yapay zeka, satışlar ve rezervasyonlar gibi kritik rollerde olduğunu söylerken yapılan araştırmaya göre, seyahat ve turizm sektörü 2025'e kadar veri analizi, dijital pazarlama ve gelişmiş müşteri servisi gibi alanlarda uzmanlaşmış 8.4 milyon yeni personele ihtiyaç duyacak.


Öte yandan TEEM, bir sonraki adımlarının sektörde çalışan personellerin hislerini ve diğer sektörlere olan göçün sebebini anlamaya çalışmak olduğunu açıklarken Jamaika Turizm Bakanı Edmund Bartlett konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede ''Direnmek varış noktası değil, bir yolculuktur. Bu yolculukta, hep birlikte ekonomik parametrelerin ve sosyal koşulların iyileşmesi için çalışmalıyız. Direnmek; krizlere tepki vermek yerine krizler için hazırlıklı olmaktır.'' ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum