Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektöründeki personel sorununa çözüm! Ücretleri artırın, çalışma şartlarını iyileştirin

Koronavirüs salgını sonrasında hızla iyileşmeye başlayan küresel turizm sektöründe işgücü darboğazı günden güne derinleşmeye devam ediyor.

  • Reklam
Turizm sektöründeki personel sorununa çözüm! Ücretleri artırın, çalışma şartlarını iyileştirin
04 Temmuz 2022 - 06:17
Reklam
Küresel turizm sektörü, pandemi sonrası tüm dünyada benzeri görülmemiş bir hızda iyileşiyor ancak sektörün işgücü darboğazı da aynı hızda derinleşiyor.

ABD’den Avrupa’ya, Türkiye’den Malezya’ya turizm sektöründe çalışma koşullarının kötüleşmesi nedeniyle ciddi bir işgücü açığı olduğu aktarılırken Avrupa Birliği’nin sektörel derneklerinin sektör paydaşlarına bu işgücü darboğazının üstesinden gelebilmeleri için sunduğu 18 önemli öneride ücret artışları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi sorunun çözümü için öne çıkan ana iki öneri olarak yer alıyor.


Sadece Avrupa Birliği’nde koronavirüs salgınının turizm istihdamını yüzde 9,3 azalttığı tahmin edilirken bu oran 3,6 milyon kişiye denk geliyor. Almanya’da 4 turizm işinden 1’i kaybolurken Avusturya ve Belçika’da sektör istihdamının yarısını kaybetti. İspanya’da düşüş yüzde 20. Birçok tur operatörü ve turizm işletmesi ücret artışlarıyla pandemide kaybedilen işgücünü tekrar kazanmaya çalışırken ABD’de 2023 itibariyle pandemi öncesinin yüzde 82’sine ulaşılması bekleniyor. 


Turizmde konaklama sektöründeki iş ilanlarının daha cazip hale getirilmesi ve işgücü darboğazının aşılması için çağrı yapan ve önerilerde bulunan Avrupa Gıda, Tarım ve Turizm Ticaret Sendikaları Federasyonu (EFFAT) çalışanların ilk sıraya konulması gerektiğini belirtiyor. Ücret ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini belirten EFFAT şu önerilerde bulunuyor:

''Toplu ücret görüşmelerini güçlendirin, çalışanların sesine kulak verin, iş-özel hayat dengesini sağlayın, düzenli ve öngörülebilir çalışma süreleri verin, taşeron çalışmayı azaltın, oda temizliğine önem verin, mesleği eğitimler verin, staj eğitimini teşvik edin, iş güvenliğini sağlayın, iş ortamında cinsel taciz ve şiddet olmasını engelleyin, cinsiyet eşitliği ve çeşitliliği teşvik edin, sezonluk ve göçmen işçileri koruyun, dijitale ve yeşile geçiş adımları atın, sosyal etiketleri (yıldızlar, çevre dostu, hayvan dostu vs.) teşvik edin, yıl boyu turizm hedefleyin, turizmi daha sürdürülebilir ve toplumsal anlamda sorumluluk sahibi bir vizyonla yeniden inşa edin.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum