• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

2023 yılında rekor bekleyen turizm sektörü kalifiye personel derdine düştü!

2023 yılının turizm tarihinin en zirve yılı olması beklenirken sektörün en önemle sorunlarından biri de kalifiye eleman bulunamayışı.

  • Reklam
2023 yılında rekor bekleyen turizm sektörü kalifiye personel derdine düştü!
21 Ocak 2023 - 08:49
Reklam
Reklam
Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Türkiye’ye 51,5 milyon ziyaretçi gelirken 46 milyar dolar turizm geliri elde edildi. İstanbul ise 15 milyon turist sayısıyla t,rekor kırdı. Yapılan tanıtım çalışmaları ve online satış platformlarının daha aktif kullanılmaya başlamasıyla turizmde pazar çeşitliliği de artarken 2023 yılının turizm tarihinin en zirve yılı olması bekleniyor ancak sektörün en önemle sorunlarından biri de kalifiye eleman bulunamayışı.

Pandemi döneminde nitelikli elemanlarını başka sektörlere kaptıran turizm, yaşadığı bu kan kaybını hala telafi edebilmiş değil.  2023’ün her şey yolunda giderse 2022’den daha iyi bir yıl olacağı belirtilirken ABD’lilerin, Avrupalıların aylar öncesinden otellerde yer kapatması ve charter firmalarının artmış olması turizm için güzel haber olarak yorumlanıyor. Otellerin oda sayılarına ve doluluklarına göre personel istihdamına gitmelerinin tesislerdeki hizmet kalitesini korumak bakımından büyük önem taşıdığına dikkat çeken sektör temsilcileri turizm sektöründe hizmet bakımından herhangi bir sorun yaşanması durumunda şu anda Türkiye'ye ilgi gösteren turistlerin başka destinasyonlara gitme riski doğacağını belirterek şu açıklamalarda bulundular:


''Pandemi döneminde personelini başka sektörlere kaptıran turizmde ön bürodan kat görevlisine, servis hizmetlerine kadar her alanda personel sıkıntısı yaşıyoruz. Turizm sektörü personel konusunda pandemide ciddi yaralar aldı. Şu anda sektörümüzde kalifiye eleman bulmak neredeyse imkansız. Turizm sektörü en küçük krizden etkilendiğinden dolayı eleman çıkarmak zorunda kalması nedeniyle çalışanlarca tercih edilen bir sektör değil. Personel bulamayan oteller de farklı sektörlerden niteliksiz elemanları sektörümüze dahil etmek zorunda kalıyoruz. Bu da sektörümüz için ciddi bir risk. Sektörümüzün nitelikli eleman sorunu bir an evvel çözülmeli.''


Turizm sektörüne yönelik kalifiye iş gücü yetiştiren üniversiteler bulunmasına karşın yapılan yanlış uygulamalar nedeniyle bu üniversitelerde okuyan öğrencilerin de başka sektörlere kaptırıldığını vurgulayan sektör temsilcileri üniversitelerin turizm meslek yüksek okullarında eskiden 6 ay olan staj sürelerinin bir aya inmesinin gençlerin turizm sektörünü tercih etmesinin önündeki en büyük engel olduğunu belirttiler. Türkiye’nin döviz kapısı olan turizm sektöründe nitelikli eleman bulmanın zorluğunun bir takım riskleri de beraberinde getirdiğine dikkat çeken sektör temsilcileri şu uyarılarda bulundular:


''Bugün bir berber için bile kalfalık belgesi istenirken ülkenin önemli sektörlerinden biri olan turizmde hiç bir niteliği olmayan, dil bilmeyen kişiler istihdam edilmek zorunda kalınıyor. Avrupa’dan Güney Amerika’ya kadar dünyanın her yerinden turist alan ülkemizin turizm gelirlerinin daha da artmasını istiyorsak hizmet kalitemizi korumak adına istihdam sorununu çözecek önlemler alınmalı. Bir otelin çalışanlarının en az yüzde 25’i turizm eğitimli elemanlardan oluşmalı ancak günümüzde bu oran yüzde 5’i bile geçmiyor.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum