• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kapılar açıldı ama gelen turist yok!

Geçtiğimiz yıl koronavirüs önlemleri kapsamında araç ve yaya geçişlerine kapatılan, Türkiye'nin İran'a açılan Kapıköy Gümrük Kapısı 17 Mayıs'ta yeniden açıldı.

  • Reklam
Kapılar açıldı ama gelen turist yok!
24 Mayıs 2021 - 15:55
Reklam
İran tarafında yaşanan sorunlardan dolayı hala yoğun turist girişi olmamasına rağmen turizmciler gelecek günlerden umutlu.

İran'da artan koronavirüs vaka sayıları nedeniyle 24 Mart 2020'de araç ile yaya geçişlerine kapatılan Kapıköy Gümrük Kapısı'ndan turistler 72 saat içinde alınan PCR negatif test sonucu ile giriş yapabiliyor. İran tarafından kaynaklı test sıkıntılarından dolayı hala yoğun turist girişleri yapılmazken, bu sıkıntının bu hafta çözülmesiyle yoğun turist girişi olacağı belirtiliyor.


İran tarafından yaşanan sıkıntıdan dolayı sınır kapısında hala yoğun turist girişinin olmadığını söyleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Van BTK Başkanı Cevdet Özgökçe şu açıklamalarda bulundu:


''Ülkemiz, İran'dan gelen misafirlere 72 saat önceden alınan PCR testleri ile geçişlerine izin vermeye başladı. Fakat İran İslam Devleti'nden şu ana kadar net bir bilgi alamadık. Yaptığımız görüşmelerde İran'ın tamamıyla gümrük kapısını açacak, ülkemize yoğunlukta misafirin geleceğini düşünüyoruz. Bu 14 aylık süreçte ciddi anlamda turizm kaybımız, ekonomik cari açığımız oldu. İran'dan gelen misafirler, ülkemize gerçekten ciddi anlamda döviz bırakıyorlar. Sektördeki arkadaşlarımızla daha önce İranlı misafirlerle çalışmamız oldu. Kişi başı 3 günlük konaklamada 1000 dolar civarında para harcıyorlar. Yani 3 kişilik ailenin geldiğini hesap edersek, ülkemizde kaldıkları süre içinde 3 bin dolar civarında para harcıyor.''2020 yılı içinde Türkiye'ye Kapıköy Gümrük Kapısı'ndan 72 bin kişinin giriş yaptığını hatırlatan TÜRSAB) Van BTK Başkanı Cevdet Özgökçe şöyle devam etti:

''Kapıköy Gümrük Kapısı'ndan normal günlerde ortalama 1000 ile 2 bin arasında turist giriş yapıyordu. Ama nevruz bayramına ya da resmi tatillerde 120-130 bin civarında İran'dan gelen misafirlerimiz oluyordu. Bu yoğunlukları Allah nasip ederse önümüzdeki hafta tekrar görmeye başlayacağız. Çünkü İran'daki dostlarımızla da sık sık görüşüyoruz. Onlar da gerçekten bizleri özlediler. Biz de onları dört gözle bekliyoruz.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum