Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Recai Çakır: ''Yabancı satışları daha karlı, yerli turiste daha az yer vereceğiz''

Turizmciler gözünü Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarına dikti

  • Reklam
Recai Çakır: ''Yabancı satışları daha karlı, yerli turiste daha az yer vereceğiz''
24 Mayıs 2021 - 13:53
Reklam
Nisan ve Mayıs aylarını boş geçiren turizm sektör temsilcileri Kurban Bayramı rezervasyonlarının yoğun olduğunu açıkladı.

Nisan ayında Rusya’nın turist göndermemesi, ardından 17 günlük tam kapanma ile Nisan ve Mayıs aylarını boş geçiren turizmciler kademeli normalleşme sürecine girilmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Haziran'ı işaret etmesiyle birlikte tekrar umutlanmaya başladı.


Özellikle yerli ve yabancı turistlerin en gözde tatil merkezi olan Bodrum’da ise bazı oteller kapılarını turistlere açarken, bazı oteller ise hazırlıklarını tamamlayarak 1 Haziran'ı beklemeye başladı.


Geçtiğimiz yıllarda erken rezervasyonla otelin doluluk oranını hesaplayan turizmciler bu yıl günü birlik rezervasyonlarla otellerinin doluluk oranlarını görebiliyor. Anlık rezervasyonlar ile bir anda otel doluluğu yüzde 60’lara çıkarken, bir anda yüzde 20’lere kadar düşebiliyor.


Kış boyunca doluluk oranlarının hafta içi yüzde 40, hafta sonları ise yüzde 90’lara kadar ulaştığını söyleyen Bodrum Sianji Well Being Termal Resort Otel Yönetim Kurulu Başkanı Recai Çakır sezonun tam başladığını düşündükleri Nisan ayının ortalarında doluluklarının yarı yarıya düştüğünü belirterek şunları söyledi:

''17 günlük süreci yüzde 40 oranında bir dolulukla kapattık. Yeni rezervasyonlar gelmedi, bayramda doluluğumuz yüzde 90’laradaydı o rezervasyonlar iptal oldu. Şu anda kısmi açılma ile rezervasyonlarda bir hareketlilik başladı. Tekrar doluluklarımız yüzde 60, yüzde 70’lere çıktı. Önümüzdeki günlerde Haziran ayından itibaren Kurban Bayramı nedeniyle de bu yüzde 80’lere ve yüzde 90’lara ulaşacak.''

Euro’nun yüksek olması nedeniyle yabancı turistlerin ağırlıklı olacağını ve Haziran ayı itibariyle dolulukların yüzde 80’lere kadar çıkacağını düşündüğünü kaydeden Çakır şöyle devam etti:

''Yerli turiste daha az yer vereceğimizi öngörüyorum. Fiyatlar anlamında Euro’nun yukarıya çıkmasıyla bizim Türk Lirası olarak belirlediğimiz fiyatlar çok aşağıda kaldı. Yüzde 45, 50’ye varan erken rezervasyonlar düşük fiyatlara pazarlandığı için şu anda yabancı satışları otelci açısından daha karlı bir hale geldi.''

Çakır ayrıca 1 Haziran’da Rusya’nın ve Almanya’nın başını çektiği Avrupa ülkelerinin açılması ile Temmuz ve Ağustos ayının çok iyi geçeceğini ümit ettiğini belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum