Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Karavan sektörü patladı! 600 milyon dolara koşuyor

Pandemiyle birlikte tatilin yeni gözdesi olan kamp karavan sektörü hacmi, 100 milyon dolarlardan Türkiye’de 300 milyon doları aştı.

  • Reklam
Karavan sektörü patladı! 600 milyon dolara koşuyor
05 Ağustos 2022 - 07:24
Reklam
Koronavirüs salgınıyla bilirlikte tüketici tercihi değişikliği yaşayan sektörlerin başında gelen turizmde doğaya dönüş ve mavi turlara ilgi artarken çadır, kamp ve karavan turizminde yoğunluk yaşanıyor. Sektörün hacmi arka arkaya açılan karavan otoparkları ve kamp alanları ile birlikte 500 milyon dolarlara çıkıyor.

2022 yılını 600 milyon doların üzerinde kapatması beklenen kamp, karavan ve doğa sporları sektörünün son 2 yılda üretici sayısı 5 katına çıkarken, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ihracat da 3’e katlandı.


Türkiye’de ruhsatlı/ plakalı 2021 yılı itibarıyla 220 bin civarında karavan ve motokaravan olduğu tahmin edilirken, bu rakam dünyada ise 15 milyona çıkıyor. 2020 yılında 3 bin karavan ve motokaravan imal edilirken 2021 yılında bu rakam 10 katına çıktı. Üreticiler, şu anda talep fazlalığından dolayı bir karavanın en erken 1 yılda teslim ediyor. Fiyatlar hakkında bilgi veren Anadolu Expo Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Haymana, sıfır araç ya da sıfır araç alıp onu karavana yaptırma maliyetinin 30-35 bin Euro olduğunu aktararak şunları söyledi:


''Sıfır yapılı vaziyette bir karavanın maliyeti 100 bin Euro. Tiny houslar da 50 bin Euro’dan başlayıp 250 bin Euro’ya kadar çıkıyor. Sektörde hem kiralama hem de sanayi tarafında şirketlerin sayısı arttı. Bu gelişmeye bağlı olarak karavan kamp alanlarının oluşturuluyor. Özellikle doğal güzelliklerin olduğu bölgelerde bir alt yapı süreci başladı. Hem güvenlik açısından hem artık ailece tatil tercihi olmaya başladığı için alışveriş imkânları olması ve elbette teknolojik destekler gerekliliği nedeniyle karavan rotaları ve kamp alanları tercih ediliyor. Örneğin Karadeniz’de başlayıp, Doğu Anadolu ve Güneydoğu’ya ya da Akdeniz’e uzanan birtakım rotalar oluşturulacak.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum