• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kentteki oteller 2023 yılında 1.5 milyon konaklama hedefliyor!

Önceki yıl 850 bin olan konaklama sayısının geçen yıl 1 milyon 70 binin üzerinde gerçekleştiği kentte 2023 yılında 1.5 milyon konaklama hedefleniyor

  • Reklam
Kentteki oteller 2023 yılında 1.5 milyon konaklama hedefliyor!
22 Ocak 2023 - 04:03
Reklam
Reklam
Farklı medeniyetlere beşiklik eden, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan tarihi surlar, İçkale Müze Kompleksi, İslam aleminin 5. Harem-i Şerif'i kabul edilen Ulu Cami, Ongözlü Köprü ve Hasanpaşa Hanı gibi tarihi ve turistik mekanlarıyla ilgi gören Diyarbakır, her geçen yıl turizmde hedef büyütüyor.

Önceki yıl 847 bin 887 konaklanmanın gerçekleştiği kentte, 2022'de artan turistik turların yanı sıra düzenlenen Sur Kültür Yolu Festivali, kongreler, konserler ve fuarlar gibi etkinliklerle ziyaretçi sayısında yaşanan artış otel konaklamasına yansırken geçen yıl 1 milyon 70 bin 436 konaklamanın yapıldığı kentte 2023'te bu rakamın 1 milyon 500 bini aşması hedefleniyor. Geçen yıl ilde turizm faaliyetlerinin gelişmesi ve artması için çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyleyerek ildeki tarihi eserlerin restorasyonu ve bunların tanıtılmasıyla ilgili çalışmalar yürüttüklerini belirten Vali Ali İhsan Su, Sur Kültür Yolu Festivali, Karpuz Festivali, milli maç ve düzenlenen diğer etkinliklerin de kentin tanıtımına katkı sağladığını kaydetti.


Kentteki huzur ve güven ortamının oluşmasıyla turizm alanında da çok ciddi gelişmelerin hızlanmaya başladığınu vurgulayan Vali Su 2022 yılında konaklamada 2021 yılına göre yüzde 26'lık bir artışla 1 milyon 70 bini geçtiklerini, bu yıl konaklamada 1 milyon 500 bini aşacaklarını ümit ettiklerini söyledi.


Kentte 35 turizm belgeli otelin bulunduğunu, basit konaklamalı otellerle birlikte otel sayısının 75 olduğunu belirten Diyarbakır Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Veysi Kaya ise yaptığı açıklamada günlük 7 binin üzerinde konaklama imkanına sahip olduklarını, aylık konaklama kapasitelerinin 210 binin üzerinde olduğunu vurguladı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum