Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kesin korunacak alan ilan edildikten sonra yandı, şimdi de otel yapılıyor!

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan Kuş Cenneti'ne Büyükşehir Belediyesi tarafından butik otel yapılacağı ortaya çıktı.

  • Reklam
Kesin korunacak alan ilan edildikten sonra yandı, şimdi de otel yapılıyor!
23 Şubat 2022 - 09:13
Reklam
Samsun'un 19 Mayıs ilçesi Yörükler Mahallesinde Kızılırmak’ın denize döküldüğü bölgeyi de kapsayan 56 bin hektar alana sahip, 2019 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'ne Büyükşehir Belediyesi tarafından butik otel yapılacağı ortaya çıktı.

Kızılırmak Kuş Cenneti'nin 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınması sonrasında aynı yıl içinde deltadaki 319 kaçak yapı AKP’li ilçe belediyesi tarafından yıkılmış, 2020 yılı Mayıs ayında ise Türkiye'de var olan 486 kuş türünün 359'unun yaşadığı Kızılırmak Kuş Cenneti, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kesin korunacak hassas alan ilan edilerek araç girişine ve piknikçilere kapatıldı. Avrupa Kuş Alanları Envanteri’ndeki en önemli 4 kriterden 3’üne sahip olan, dünyada nesli tükenme tehlikesi altında bulunan 24 kuş türünün 15’inin görüldüğü kuş cenneti, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle koruma altına alındıktan 4 ay sonra yandı.


Yaklaşık 2 bin dönüm alanın zarar gördüğü yangının kasıtlı olarak 3 ayrı noktadan çıkarıldığı tespit edilirken yanan alanın imara açılacağı söylentileri üzerine Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir yaptığı açıklamada bölgenin yerleşime açılmasnını kesinlikle söz konusu olmadığını, Bakanlıklarla birlikte yürütülecek olan çalışmalar sayesinde yanan bölgenin doğal sürecinde eski vasfını yeniden kazanacağını söylemişti. Ancak yangında zarar gören alan yavaş yavaş eski haline dönerken, bu kez de deltaya butik otel yapılacağı ortaya çıktı.


Şubat ayı meclis toplantısında Kızılırmak Deltası’nda konaklama ihtiyacı olduğunu vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir şu ifadeleri kullandı:


''Kuş Cenneti’nin bulunduğu bölgede özellikle Milli Emlak’a ait olan yerler var. Kuş Cenneti’nde son dönemde ziyaretçi sayısında çok büyük artış söz konusu oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı sağ olsun bizi destekliyor. Oraya gelenlerin ve bilimsel araştırma yapanların konaklamasına yönelik, doğal malzemelerle oraya uyum sağlayacak, restoranı ile birlikte güzel bir konaklama tesisi yapma düşüncemiz var. Doğru proje ile yönetim olarak böyle bir çalışmamız var. Bu konuda işletmecilik ve yatırımcılık çok önemli. Bildiğiniz yatırımcı varsa bir proje ile ihaleye çıkma noktasındayız. Meclis üyelerine duyurulur.''  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum