Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Cennet koya hançer gibi saplanan Sinpaş projesi için bilirkişi uygun değil dedi

Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Marmaris'te yapımı devam eden Sinpaş resort otel ve devre mülk projesine karşı açılan davada bilirkişi raporu belli oldu.

  • Reklam
Cennet koya hançer gibi saplanan Sinpaş projesi için bilirkişi uygun değil dedi
14 Şubat 2022 - 16:41
Reklam
Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Muğla'nın Marmaris ilçesi İçmeler Kızılbük mevkiinde yapımı devam eden Sinpaş resort otel ve devre mülk projesinde Muğla Valiliği tarafından verilen ÇED gerekli değildir kararına karşı açılan davada, bilirkişi keşfi sonrası hazırlanan raporda oy birliğiyle ÇED gerekli değildir kararının hukuka uygun olmadığı vurgulandı.

Sinpaş Kızılbük GYO tarafından içinde 205 otel odası, 1407 devre mülk, yat yanaşma yeri, alışveriş merkezi, kaplıca, aqua park gibi tesislerin bulunduğu projeye verilen ÇED gerekli değildir kararının iptali için Marmaris Kent Konseyi ve vatandaşlar tarafından Muğla 3. İdare Mahkemesi'nde açılan davada, Kızılkum mevkiinde devam eden inşaatın, ekosistem üzerinde yarattığı geri döndürülemez ve telafi edilemez zararın önlenmesi için yürütmeyi durdurma talebi de yer aldı. Dava sürecinde mahkeme tarafından 30 Aralık 2021 günü inşaat alanında bilirkişi keşfi yaptırıldı. Akademisyen ve uzmanlardan oluşan 7 kişilik heyetin hazırladığı ve ÇED gerekli değildir kararının hukuka uygun olmadığı görüşünün oy birliğiyle mahkemeye sunulduğu ve inşaat projesinin ayrıntılı şekilde değerlendirildiği 53 sayfalık raporun sonuç kısmında, projenin çevreye verebileceği zararlara dair alınacak önlemlerin kesinleşmesi gerektiğine vurgu yapıldı.


Projenin biyolojik ve çevresel değerlerin ve ekolojik dengenin tahribine, bozulmasına ve yok olmasına neden olacağının dile getirildiği, proje için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nden uygundur görüşünün alınmadığının altının çizildiği raporda, yapıların bitki örtüsüne en az zarar verecek şekilde yapılması hükmüne uyulmayarak, arazinin topografyasının değiştirildiği belirtildi.


Muğla'nın Marmaris ilçesi İçmeler Kızılbük mevkiinde Sinpaş Kızılbük GYO tarafından yapımı devam eden proje için yapılması zorunlu olan yol, kanalizasyon, su isale hattı, enerji nakil hattı gibi alt yap tesislerinin Marmaris Milli Park sınırları içinde yapılamayacağına dikkat çekilen, bunarla ilgili Marmaris Milli Park Müdürlüğü'nden de görüş alınmadığı ifade edilen bilirkişi raporunda ayrıca proje sonucunda oluşacak kanalizasyon atığının mevcut hatla taşınmasının mümkün olmadığı, projenin kıyılara olan etkisinin belirlenmesi, kıyı morfolojisi ve bütüncül kıyı yönetimi göz önüne alınarak ÇED sürecinin işletilmesi gerektiği belirtildi.


Projedeki turistik amaçlı oda sayısının toplam 1612 olduğu aktarılarak, 500 oda ve üzeri turistik tesisler için ÇED yapılmasının zorunlu olduğunun altı çizildiği bilirkişi raporu ile ilgili Marmaris Kent Konseyi tarafından yapılan açıklamada Muğla 3. İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı vermesinin beklendiği dile getirildi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum