Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Konaklama sektörü bankaların kıskacında!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden turizmin kredi borcu, 16,5 milyar dolara çıktı.

  • Reklam
Konaklama sektörü bankaların kıskacında!
14 Ocak 2021 - 03:58
Reklam
Kredi borcu her geçen gün artan ve salgının vurduğu sektörlerin başında gelen turizmde bankalar, geçen yıl kredi borcu yüzde 17 artarak 6,7 milyar dolara çıkan Antalya’daki otelleri takibe aldı.

Kredilerin tekrar yapılandırılmaması durumunda turizmin başkenti Antalya'da bir çok otelin el değiştirebileceğini söyleyen Yatırım Danışmanı Feti Kuyucu, BDDK verilerine göre 2019 Eylül-2020 Eylül döneminde toplam turizm kredilerinin yüzde 10 artarak, 14,9 milyar dolardan 16,5 milyar dolara çıktığını belirtti.
Antalya’da 2019’da 5,7 milyar dolar olan sektörün kredi borcunun 2020’de yüzde 17 artışla 6,7 milyar dolara çıktığını anlatan Kuyucu, Antalya’da takipteki kredilerin ise yüzde 6 oranında olduğunu ve 961 milyon doları bulduğunu dile getirdi.


Turizm sektöründeki toplam kredilerin yüzde 41’i Antalya’nın

Türk turizm sektörünün 2000'li yıllardan sonra ve özellikle AB müzakere dönemlerinde önemli oranda yatırım ve büyüme göstererek 2015 yılına kadar sürekli geliştiğini anımsatan Kuyucu, yatırım ve finansal borçlarının da artarak 2020 Eylül itibarıyla 6,7 milyar dolara ulaştığını ve Antalya’nın turizm kredilerindeki payının da yüzde 41’lere çıktığını kaydetti.

Sektörde salgınla birlikte yapısal olarak güçlü olmayan firmaların finansman yapısında sorunlar baş gösterdiğini kaydeden ve borç yükü ağır olan tur operatörleri ve konaklama sektörünün oldukça ağır borçlarla mücadele ettiğine vurgu yapan Kuyucu bu sorunun Tahsili Gecikmiş Alacak (TGA) sorunu olarak tüm tarafları etkilediğini söyledi.

Son 4 yılda Antalya’nın borcu yüzde 42 arttı

Sektörel borçlanmanın Antalya’da son dört yılda dolar bazında yüzde 42 artış gösterdiğine, sektörde sorunlu veya donuk kredi oranının da yüzde 15’lere yakın olduğuna dikkat çeken Feti Kuyucu, sektörün bu süreci rahat atlatabilmesi için şu önerilerde bulundu:

''Finansman olanaklarının değişim gösterdiği, fon sağlayıcı otoritelerin borç verme olanağı veya iştahının olumsuz yönde değiştiği gözleniyor. Borçlanmalar daha kontrollü ve öz kaynak dengeli olarak kurgulanmaya başlamalı. Ödenme kabiliyeti olan ancak geçici sorun yaşayan veya yaşaması muhtemel sektörel krediler yeniden yapılandırılmalı, aksi takdirde regülasyonlar, eliminasyon, sektörden çıkışları, el değiştirmeleri ve takipteki kredi oranlarını beklenenin üzerine çıkartacak.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum