Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Konaklama tesislerinde enfeksiyon uyarısı!

Türkiye'de ve dünyada küresel salgınla mücadele edilmesi birçok konuda olduğu gibi seyahat ve tatil sektörünün de uzun süre sekteye uğramasına ve konaklama tesislerinin kapalı olmasına neden oldu.

Reklam
Konaklama tesislerinde enfeksiyon uyarısı!
06 Haziran 2021 - 16:56
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Erdoğan konaklama tesislerindeki bakteriler konusunda uyarılarda bulundu.

Havaların ısınmasıyla sezon başında az sayıda da olsa açılacak konaklama tesislerini misafir kabul etmeye başlamadan önce Lejyoner hastalığı konusunda dikkatli olunması yönünde uyarılarda bulunan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Erdoğan hastalığın ciddi bir akciğer enfeksiyonuna neden olan Legionella pneumophila isimli bakteriden kaynaklanan bir tür zatürre olduğunu ifade etti.

Seyahat ilişkili olan bu hastalığın önemli bir halk sağlığı problemi olduğunu ve Türkiye'nin seyahat ilişkili lejyoner hastalığının en sık saptandığı ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Erdoğan şunları söyledi:

''Covıd-19 nedeni ile uzun süredir kapalı kalan konaklama tesisleri sezon başında misafir kabul etmeden önce birtakım önlemleri yerine getirmelidir. Lejyoner hastalığı saptanan oteller iki yıl süresince takip altına alınır ve düzenli aralıklarla su sistemlerinde Legionella kültürünün yapılması zorunlu olduğu için ciddi bir ekonomik meblağ ile karşılaşabilirler. Bu önlemlere uymayan oteller ise kapatılma riski ile karşılaşabilir.''

Koronavirüs salgını süresince kapalı kalan konaklama tesislerinin sezona başlamadan önce alması gereken tedbirlerden bahseden Prof. Dr. Haluk Erdoğan şöyle devam etti:

''Bütün sıcak su tanklarındaki suyun sıcaklığı 70 derecenin kadar çıkarılmalı ve en az 24 saat süre ile bu düzeyin korunması sağlanmalıdır,  Bütün sıcak su muslukları ve duş başlıklarından en az 5-10 dakika süre ile suyun akıtılması sağlanmalı ve bu şekilde musluktan akan suyun sıcaklığı en az 60 derece olmalıdır. En az 24 saat süre ile musluklardan akan suyun sıcaklığı 60 derecenin üstünde tutulmalıdır. Duş başlıkları ve musluklar temizlenmeli ve oluşan kireç tabakaları giderilmelidir. Soğutma kuleleri tümü ile boşaltılmalı, bütün tortu ve kirlilik uzaklaştırılmalıdır. İç yüzeyler temizlenmeli ve dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.''


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum