Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Koronavirüs Kapadokya'yı vurdu!

Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonlarından olan Kapadokya bölgesine gelen Çinli turist sayısında geçen yıl bu aya oranla, ülkelerinde görülen coronavirüs nedeniyle düşüş yaşandı.

  • Reklam
Koronavirüs Kapadokya'yı vurdu!
27 Ocak 2020 - 16:38
Reklam

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesine gelen Çinli turist sayısında geçen yıl bu aya oranla, ülkelerinde görülen 'coronavirüs' nedeniyle düşüş yaşandı. 

 

Çin'de Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve öldürücü özelliklere sahip coronavirüs nedeniyle bu ülkedeki tedbirler artarak, devam ederken virüsün diğer ülkelere yayılmasını engellemek amacıyla, Çin'den yurt dışına yönelik turlar iptal edildi. Wuhan-İstanbul seferlerinin de iptal edilmesiyle, Nevşehir'deki Çinli turist sayısında geçen yıl bu aya oranla düşüş yaşanıyor.

 

Şubat ayı için Kapadokya bölgesine gelmeyi planlayan Çinli turistler de, virüs nedeniyle  rezervasyonlarını iptal ettirdi.

 

Çin'de görülen coronavirüs nedeniyle dünya genelinde seyahat engelinin oluştuğunu söyleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Kapadokya BTK Başkanı Talip Aldemir "Çin'den ülkemize ve dünyanın birçok ülkesine, havayolları uçuşları geçici bir süre için durdu. Wuhan kentinde tüm toplu taşımacılık tamamen iptal edildi. Şehir karantina altına alındı. Bu şehirden sadece Çin'e değil dünyanın hiçbir yerine ulaşım yok. Umudumuz bir an önce bu tehlikeli virüse karşı bir aşının geliştirilerek, bu tehlikenin ortadan kalkmasıdır" dedi.

 

Bölgeye gelen turistlerin yarısını Çin'den gelenlerin turistlerin oluşturduğunu belirteren Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz  "Bu yönde büyük bir oranda etkileneceğiz. Ancak, bunun kısa bir dönem olacağını düşünüyoruz. Şubat ayı içerisindeki birçok rezervasyon iptal oldu ancak umut ediyoruz ki Nisan-Mayıs döneminde fazla etkili olmaz" ifadelerini kullandı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum