• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kruvaziyer gemilerine rakipler göz dikti! 95 gemi Türkiye'yi rotadan çıkardı

Türkiye kruvaziyer turizmi rakip ülkelerin kıskacına girdi

  • Reklam
Kruvaziyer gemilerine rakipler göz dikti! 95 gemi Türkiye'yi rotadan çıkardı
24 Nisan 2021 - 17:37
Reklam
Pandemi nedeniyle talebin oldukça daraldığı sektörde Türkiye'ye gelen sınırlı sayıdaki kruvaziyer gemisine de rakipler göz koydu.

Kruvaziyer gemilerinin rotasını Türkiye'den çıkarmak için harekete geçen Yunanistan, Güney Kıbrıs, Malta ve İsrail, Avrupa Birliği'nden aldıkları desteklerle, kruvaziyer firmalarına çeşitli imkan ve teşvikler sunarak kendi limanlarını ana liman olarak kabul ettirmeye başladı.


Kruvaziyer gemilerini yeniden Türkiye limanlarına döndürmek için 2018 ve 2019 yıllarında verilen teşviklerin uygulanması gerektiğini söyleyen sektör temsilcileri Malta'nın pandemi nedeniyle kruvaziyer gemileriyle gelen ve üç gün konaklayan turist başına 200 euro destek verdiğini, İsrail'in ücretsiz aşılama vaat ettiğini, Yunanistan'ın da seyahat acentalarına kredi ve hibe destekleri sunduğunu söyledi.


Bu konuda Türkiye'nin de bir çalışma yapması gerektiğini belirten ve 2019 yılında verilen gibi yolcu başına 30 dolar verilebileceğini kaydeden sektör temsilcileri bu çalışmanın yapılması durumunda kruvaziyer gemilerinin rotaların hemen Türkiye'ye döndüreceğini kaydettiler.


Teşvik rakamı düşük olsa dahi Türkiye'nin gemilerin ve yolcuların en çok tercih ettiği güzergahlar arasında yer almasından dolayı tercih edilirliğin yüksek olacağını ve bu fırsatın çok hızlı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan sektör temsilcileri şunları söyledi:

''Galataport gibi mükemmel bir limana, THY gibi en geniş ulaşım ağına sahip havayolumuza ve diğer şehirlerle kıyaslanmayacak İstanbul, Kuşadası gibi cazibe merkezlerimize rağmen bu yıl kruvaziyer gemilerinde kayıplar yaşıyoruz. Şu ana kadar Türkiye'yi rotadan çıkarıp başka limanlara giden gemi sayısı 95'i buldu. Bu gemilerdeki yolcu sayısı ise 232 bini aşıyor. Zor günlerden geçtiğimiz bu dönemde onların bırakacağı döviz girdisini düşündüğümüzde ciddi bir kayıp. O nedenle bir an önce harekete geçmemiz şart.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum