Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kruvaziyer turizminde umutlar arttı! Rekor bekleniyor

Türk limanları 2022’de 600’ü aşkın gemi beklerken kruvaziyer turizmde Türkiye hareketli programlar yeniden duyurulmaya başladı.

  • Reklam
Kruvaziyer turizminde umutlar arttı! Rekor bekleniyor
21 Eylül 2021 - 06:29
Reklam
Sektör temsilcileri 2022’de hızlanacak seferlerle, gelecek yıl için şimdiden 600’den fazla geminin Türk limanlarına yanaşmasını beklerken kruvaziyer turizminde gelecek yıl rekor kırılacağı tahmin ediliyor.

2011 yılında bin 615 gemi, 2 milyon 190 bin yolcu ile kruvaziyer turizminde en iyi yıllarından birini geçiren Türkiye, sonraki yıllarda ortalama bin 500 gemi, 2 milyona yakın yolcu sayısını korudu. 2016 yılında ise ziyaretler 578 gemi, 626 bin 840 yolcu olarak gerçekleşti. Karaköy Limanı’nın kapanmasıyla İstanbul’un artık cruise gemilerini ağırlayamaması ve yaşanan terör saldırıları sonrasında dünyaca ünlü birçok cruise şirketi Türkiye’yi rotasından çıkardı.


Türkiye’nin yeniden rotaya girmesiyle toparlanmaya ancak 2019’da başlayan Türkiye limanları 2019’da 344 gemi ve 300 bin 896 yolcu ağırladı. Sektör, eski şaaşalı günlerine dönmeyi beklerken pandemi tüm dünyada kruvaziyer turizmini durdurdu. Gemi seferlerinin durmasıyla 2020’de Türkiye’ye yalnızca 5 gemi, bin 824 yolcu geldi. Şimdi tüm dünyada aşılamanın yaygınlaşmasıyla kruvaziyer turizmi pandemi etkilerini geride bırakmaya hazırlanıyor.


Koronavirüs salgınına rağmen 2021 yılının ilk 8 ayında Türkiye limanlarına 21 cruise gemisi yanaştı, 17 bin yolcu ayak bastı. Türkiye limanlarında kruvaziyer sektörü için iyimserliklerini koruduklarını belirten İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası (İMEAK) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk bu sezon sağlık protokolleri kapsamında kruvaziyer operatörlerinin test sürüşü denilebilecek sınırlı sayıda yolcu ile çok az liman arasında sefer yaptığını belirtti. Öztürk, üyesi oldukları Akdeniz Kruvaziyer Limanlar Birliği’nin (Medcruise) öngörüsüne göre aşılama ile beraber Akdeniz’de seferlerin halka halka büyüyeceğini ve bundan da Türkiye limanlarının payını alacağını söyledi. Geçen günlerde Ege Ports Kuşadası Limanı’na sezonun ilk gemisinin yanaştığını hatırlatan Öztürk şöyle devam etti: ''Blue Shapphire isimli Türk sahipli bu gemi 11 sefer daha yapacak. Sektörde bir gemi bir limana gelirse diğerleri onu takip eder diye bir kural var. Ayrıca Galataport’un hizmete girmesi de diğer uğrak limanlarını tetikleyecek.''


2022’de 650 gemi rezervasyonu aldıklarını belirterek, tüm zamanların rekorunu kırmayı beklediklerini söyleyen Global Ports Holding Doğu Akdeniz Bölge Direktörü ve Ege Ports Kuşadası Genel Müdürü Aziz Güngör bu yıl ülke olarak yolculu ilk gemiyi Ege Ports Kuşadası Limanı’nda 2 Eylül’de ağırladıklarını kaydederek, 2022 yılı için talebin çok fazla olduğunu 650 geminin sıraya girdiğini ve bunun da yaklaşık 250 bin turiste karşılık geldiğini söyledi. 

Geçen yıl Akdeniz’e açılan ilk geminin MSC Grandiosa olduğunu belirten MSC Cruises Türkiye Ülke Müdürü Burak Çalışkan aşılanma ve alınan sağlık önlemleri ile birlikte seyahatlerin artmasının öngörüldüğünü belirterek şu açıklamalarda bulundu: ''MSC Cruises olarak, gelecek yıl Kuşadası hareketli seferlerimize başlayacağız. Bu hafta Türkiye hareketli programlara yeniden başladığımızı duyurduk. MSC Lirica gemimiz Nisan–Ekim 2022 arasında Kuşadası Limanı’ndan hareketli olarak 7 gecelik Doğu Akdeniz rotasında 29 sefer gerçekleştirecek. Yaklaşık 78 bin turist Kuşadası’na günübirlik olarak ayak basmış olacak.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum