• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kur farkı etkisi! 2022'de turizmde rekor bekleniyor

Son iki yılı koronavirüs salgını gölgesinde geçiren Türk turizm sektörü, 2022'ye güçlü bir başlangıç yapmaya hazırlanıyor.

  • Reklam
Kur farkı etkisi! 2022'de turizmde rekor bekleniyor
20 Ekim 2021 - 08:35
Reklam
Reklam
Reklam
2022 turizm sezonu için şimdiden ön rezervasyonlar gelmeye başladığını belirten sektör temsilcileri gelecek yıl aşılanma sayılarının artması ve vaka sayılarının düşmesiyle 2019’un yakalanması bekliyor.

Aşılanma sayılarının her geçen gün artması, Güvenli Turizm Sertifikası ile Türkiye'nin rakiplerinden ayrışması ve kur etkisiyle Türkiye daha da öne çıkarken sektörün 2021'de geç açılmasına rağmen geçen yıla göre çok daha iyi bir sezon geçirdiğini belirten turizm sektör temsilcileri Avrupa'dan Türkiye'ye yönelik tatil talebinin rakiplere göre oldukça iyi seyrettiğini İngiltere'nin Türkiye'yi kırmızı listeden geç de olsa çıkarmasının sektöre can suyu olduğunu söyledi.


Son olarak Türkiye'nin en güçlü pazarı olan Rusya ile imzalanan Ortak Turizm Eylem Planının 2022 yılına dair umutları artırdığını kaydeden sektör temsilcileri 2022 için şimdiden rezervasyon akışının başladığını, pandemi nedeniyle aksi bir durum yaşanmaması halinde 2019'daki 45 milyon turist sayısının yakalanacağını belirtiyor.


Bu yıl aşılanma sayılarındaki artışın pozitif etki yarattığını belirterek, Türkiye'nin Güvenli Turizm Sertifikası ile de rakiplerinden ayrıştığını belirterek özellikle Ekim ayı güzel geçtiğini söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır yaptığı açıklamad şunları kaydetti:

''Antalya'da doluluklar yüzde 70'lerde. Kasımda da golf, spor, kongre ve toplantı turizmi hareketlenecek. İngiltere'nin Türkiye'yi kırmızı listeden çıkarmasının özellikle 2022 yılı için çok önemli. Kararla İngiliz turist hareketi başladı. Özellikle golf turizmi için çok güzel bir etkisi var.. Ancak asıl etkiyi 2022'de göreceğiz. Gerek otellerimize gelen talepler gerek Türk Hava Yolları ve diğer havayolu şirketleri gerekse tur operatörlerinden aldığımız bilgiler doğrultusunda rezervasyon taleplerinin oluştuğunu görüyoruz''

İngiltere'nin yanı sıra Almanya, Polonya gibi Avrupa ülkelerinden de ön rezervasyonun gelmeye başladığını anlatan Çorabatır her şeyin vaka sayısı ve aşılanma oranına bağlı olduğunu belirterek olumsuz bir durum yaşanmazsa 2022'de hem kişi sayısı hem de gelirde 2019'unun yakalanacağını kaydetti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum