Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kruvaziyer turizminde rekor beklentisi! İşte 2022'de gelecek gemi sayısı

Gobal Ports Holding Doğu Akdeniz Bölge Direktörü ve Ege Port Kuşadası Genel Müdürü Aziz Güngör, tüm zamanların rekorunu kırmayı beklediklerini söyledi.

  • Reklam
Kruvaziyer turizminde rekor beklentisi! İşte 2022'de gelecek gemi sayısı
06 Eylül 2021 - 12:15
Reklam
Kruvaziyer sektörünün geçen yıl neredeyse durma noktasına geldiğine dikkati çeken ve Mayıs ayında dünyadaki belirli kruvaziyer firmalarının faaliyetlerine başladığını belirten Gobal Ports Holding Doğu Akdeniz Bölge Direktörü ve Ege Port Kuşadası Genel Müdürü Güngör, özellikle Temmuz ayından sonra ciddi bir ivme olduğunu ve şu anda dünyada halihazırdaki 65 kruvaziyer firmasının faaliyette olduğunu söyledi.

2022'de 650 gemi rezervasyonu aldıklarını, Eylül sonuna kadar 200 geminin hizmete girmesinin beklendiğini belirten ve bunun dünyadaki kapasitenin yaklaşık yüzde 30'unu söyleyen Güngör sektör olarak henüz başlangıç aşamasındasında olduklarını belirterek aşının yaygınlaşması ve vaka sayılarının azalmasıyla sektörün 2022 yılında toparlanacağına dikkati çekti.


Yunanistan'ın Türkiye'ye deniz hudut kapılarını kapalı tutuyor olması, Türkiye'de bu işin hızlı toparlanmasının önündeki en büyük engel olduğunu hatırlatan Güngör şöyle devam etti:


''Bu durum ortadan kalktıktan sonra ülkemize olan sefer sayıları da hızla artacaktır. Şu anda 2022 rezervasyonlarına baktığımızda çok ciddi bir talep olduğunu görüyoruz Türkiye'ye. Her şey yolunda giderse aslında bu, kruvaziyer turizminde Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi yılı dahi olabilir. Bundan dolayı 2022 yılında umutlarımız ve beklentilerimiz oldukça yüksek. Önümüzdeki yıl Kuşadası özelinde baktığımızda 650 gemiyle 750 bin yolcunun gelebileceğini söyleyebiliriz. Kuşadası tarihindeki en yüksek yolcu rakamları yakalanabilir. Bunların rezervasyon olduğunu özellikle belirtmemiz gerekiyor. Haliyle aksi oluşabilecek bir durumda iptaller olacaktır ama en azından rezervasyonların bu kadar güçlü olması, ülkemiz için çok umut verici bir durum.''


Deniz hudut kapılarının açılması konusunda Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının çok ciddi desteklerinin olduğunu belirten Güngör ilgili kurumlarla sürekli temasta bulunduklarını söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum