Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Mars'ta 5 yıldızlı otel konforunda yaşam! Gönüllüler aranıyor

İnsanlık uzayın keşfi konusunda yeni bir döneme girmeye hazırlanıyor.

  • Reklam
Mars'ta 5 yıldızlı otel konforunda yaşam! Gönüllüler aranıyor
03 Ocak 2022 - 06:02
Reklam
İnsanlı uzay uçuşları ve görevleri uzun yıllardır yapılmasa da Elon Musk, Jeff Bezos ve Richard Branson'ın başlattığı uzay turizmi yarışı, insanlığın farklı gezegenlere ayak basmasının önündeki engelleri kaldırıyor.

Ünlü İtalyan astronom Galileo tarafından keşfedildiğinden beri Mars, insanlığın en çok merak ettiği gezegenlerin başında gelirken ABD'li astronot Neil Armstrong’un 1969'da ay yüzeyinde ayak basmasından hemen sonra insanlık gözünü yeni hedefi olan Mars’a dikti. SpaceX CEO'su Elon Musk’un 2050 yılına kadar Mars’ta 1 milyon kişilik bir koloni oluşturma hedefi, uzay yarışını tekrar gündeme getirirse de Mars şu anki hali ile insan yaşamı için uygun olan bir gezegen değil. Dünyada çeşitli şirketler farklı projelerle Mars gezegeninde oluşturulması düşünülen yaşam alanlarını tasarlamaya çalışıyor.


Teksas merkezli inşaat teknolojileri geliştiren, bu amaca hizmet eden bir projede NASA ile ortaklaşa çalışan ICON isimli şirket tarafından 3 boyutlu yazıcılar tarafından inşa edilen yaşam alanı, spor salonları, dinlenme odaları ve daha birçok özelliğiyle adeta 5 yıldızlı bir oteli andırıyor. Mars Dune Alpha olarak bilinen 158 metrekarelik yaşam alanının yapımı Johnson Uzay Merkezi'nde devam ediyor. İnşa çalışmaları tamamlandıktan sonra bu habitat, Mars şartları dikkate alınarak bir dizi testten geçirilecek ve oluşabilecek riskler en aza indirgenmeye çalışılacak. Testler başarıyla tamamlanırsa Dünya'dan yollanacak ekipmanlarla Mars üzerinde aynı ortam inşa edilecek.


Oluşturulan ortamın insan yaşamına ne kadar uygun olduğunu belirlemek amacıyla yapılacak testlerde görev alacak gönüllüler arayan NASA tarafaından verilen ilana 30 ile 55 yaş arası Amerikan vatandaşı olanlar başvurabilecek. Bilim, mühendislik veya matematik alanında yüksek lisans derecesi olanlar ya da pilotluk deneyimi bulunanlar tercih edilecek. Seçilen 4 kişi, 1 yıl boyunca Teksas'ta, Mars Dune Alpha adı verilen alanda yaşayacak. Ekiptekiler test sona erdiğinde para da alacak. Mars'a benzer ortamda 4'er kişilik üç ayrı grup görev alacak. İlk grubun 2022 yılı sonbaharında göreve başlaması planlanıyor.


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum