Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Muhalefet, eleştirdiği Turizmi Teşvik Kanunu'na ret oyu vermemiş!

TBMM Genel Kurulu'ndan 17 Temmuz'da geçen Turizmi Teşvik Kanunu ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun oylamasına İyi Parti'nin kabul oyu verdiği CHP, HDP ve TİP'ten birçok milletvekilinin ise oturama katılmadığı ortaya çıktı.

  • Reklam
Muhalefet, eleştirdiği Turizmi Teşvik Kanunu'na ret oyu vermemiş!
02 Ağustos 2021 - 08:53
Reklam
Kanuna göre, kültür ve turizm gelişme bölgeleri dışında kalan orman arazileri kamu yararı kapsamında turizm yatırımcılarına açılabilecek. Yatırıma açılacak bölgenin yeri ve sınırlarına ise Cumhurbaşkanı Erdoğan karar verecek. Belirlenen alanlardaki bütün devlet taşınmazları da turizm kapsamına alınabilecek.

Milli parklar içinde konaklama tesisi kurma ve yat limanı tesislerinin ruhsatlandırılma yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na verilecek. Bunun yanı sıra tesis kurulacak alanlarda Çevresel Etki ve Değerlendirmesi (ÇED) raporu aranmayacak. Kanunda ilgili madde hakkında şöyle deniyor: Kararı verilen yatırımlar hakkında, yatırımın gerçekleşmesi için alınması gereken tüm izin, onay ve ruhsatlar, ilgili kurumlarca başkaca hiçbir işleme gerek kalmaksızın on beş gün içinde verilir.


Kanunun oylamasına ise CHP ve HDP’den birçok isim katılmazken İYİ Parti’den birçok isim ise kabul oyu verdi. TBMM sayfasında yer alan açık oylama verilerine göre oylamaya katılmayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kanun Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra sosyal medyada şu mesajı paylaşmıştı:


''Erdoğan bir imzayla ormanlarda yapılaşma yetkisini Turizm Bakanına verdi. Her yer yandı kül oldu, derdi dağı taşı betonlaştırmak. Çok açık söylüyorum; tek bir tuğla dahi koymaya kalkarsanız, önce ekskavatörle beni çiğnemeniz gerekecek. Ormanlarımıza dokunamayacaksınız. Hadsizler!''


Oylamaya katılmayan CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ''Turizm Bakanı Genel Başkanımıza yanıt vereceğim diye açıkça millete yalan söylüyor: 7734 sayılı kanunun ilgili hükmü Resmi Gazete’de şöyle yayımlandı. Hep kullandıkları klişeyi şöyle söylerler: Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ormanları yok edip, turizm merkezi yapıyoruz!'' ifadelerini kullanmıştı.

İyi Parti vekillerinin bir kısmı ise oylamaya katılmazken katılanlar kanuna kabul oyu verdi. HDP'den de birçok isim oylamaya katılmadı.

Turizmi Teşvik Kanunu ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 17 Temmuz’da Meclis’te 284 kabule karşı 50 ret oyuyla geçmişti. Kanun 28 Temmuz’da Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum