Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy'dan İngiltere pazarı ve Turizmi Teşvik Kanunu ile ilgili açıklama

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya'da ziyaret ettiği taksi durağında esnafla bayramlaşması sırasında önemli açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Bakan Ersoy'dan İngiltere pazarı ve Turizmi Teşvik Kanunu ile ilgili açıklama
21 Temmuz 2021 - 19:32
Reklam
Kurban Bayramı dolayısıyla Kemer ilçesi Kiriş Mahallesi’ndeki taksi durağına otellerde kullanılan buggy adlı araçla gelen ve esnafın istek ve sorunlarını dinleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy önemli açıklamalarda bulundu.

Turizmin geçen yıla göre daha iyi gittiğini, sıkıntılı birkaç ülke olduğunu ve onları da çözeceğini belirten Bakan Ersoy birkaç haftaya daha ihtiyaç olduğunu söyledi.


Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesiyle ilgili yanlış söylemler olduğunu aktaran Bakan Ersoy şöyle konuştu:


''Yasa aslında belediyelerle ilgili bir kısıtlama, bir hak mahrumiyeti getirmiyor. Bizde belgelendirme iki şekilde oluyor. Bir belediyeden bütün iş yerleri, turizm iş yerleri, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı alıyor. Konaklama tesisleri için söylüyorum. Kimisi de bakanlık belgesi alıyor. Eskiden bakanlık sınıflandırması mecbur tutulmuyordu, sadece iş yeri açma ve çalışma ruhsatı yani belediyeden alınan belge zorunlu tutuluyordu. Şimdi ise bu yasayla birlikte belediyeden alınan belge, artı bakanlık sınıflandırma belgesi zorunlu tutuluyor. Yani belediyeden alınan belge kalkmıyor. O zaten olmazsa olmazı. Üzerine ilave olarak bakanlığın sınıflandırma belgesi alma şartı geldi. Orada yanlış algı bilinçli yaratılıyor, özellikle muhalefet tarafından. Kesinlikle belediyenin haklarıyla ilgili bir şey yok.''


İş yeri açma ve çalışma ruhsatının yangınla ilgili bir ruhsat ve ağırlıklı olarak statik, imar vesaire gibi içerikleri içerdiğini belirten Bakan Ersoy Bakanlık belgesinin de birinci kuralının belediyeden iş yeri açma ve çalışma ruhsatının alınması olduğunu, bu ruhsatın almaması durumunda zaten bakanlığın konaklama tesislerine herhangi bir sınıflandırma yapmadığını söyledi. Kural dışı çalışan bazı otellerle ilgili basında çeşitli haberlerin çıktığını hatırlatan Bakan Ersoy şu ifadeleri kullandı:

''Özellikle İçişleri Bakanlığı genelgelerine, Sağlık Bakanlığı genelgelerine uymayan, çok büyük ağırlıklı olanı bakanlık sınıflandırma belgesi olmayanlar. Maalesef belediye iş yeri açma ve çalışma ruhsatını verdikten sonra rutin bir denetim yapmıyor belediyeler. Rutin denetimler düzenli denetimler bakanlık tarafından sadece kendinden belgeli olanları denetlediği için şimdi bu yasal denetlemeyle birlikte herkese bakanlıktan da belge alma mecburiyeti geliyor. Bununla birlikte herkes artık kurallara riayet edecek. Olması gerektiği gibi sınıflandırması yapılacak. Yani herkes yıldızını alacak. Sınıflandırma şekline uygun koşulara sahip olmayanlar da basit belge dediğimiz belge alacaklar. Bu şekilde sistem daha kontrollü yürüyecek.''

İngiltere ile yoğun görüşme trafiğinin devam ettiğini belirten ve en büyük arzularının kısa sürede hava trafiğinin açılması olduğunu kaydeden Bakan Ersoy şunları söyledi:

''Sıkıntı vaka sayıları. Biz ne yaparsak yapalım vaka sayıları önemli. Vaka sayıları artarsa sıkıntı yaşarız. Bu işin tek kurtuluşu aşı, yani aşı olmak. Çevrenizde aşı olmayan kimsenin kalmaması lazım. Sizin olmanız yetmiyor. Çevrenizdeki herkesi de ikna etmeniz gerekiyor. Böyle kısa sürede geçecek bir hastalık değil. Bu, önlemle kontrol altında tutulması gereken bir virüs. Gençler aşı olmuyor diyorsunuz ama otellerde oran çok yükseldi. Yüzde 93’lere kadar geldi otellerdeki aşılanma oranı. Bizim otellerdeki hedefimiz bu rakamları yüzde 100’e getirmek. Otel çalışanları buna uyuyor ve aşılanıyorlar.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum