Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Mustafa Yahyaoğlu: ''Sayın Bakan turizm sektörüne 2028 masalı anlatmayı bıraksın da...''

Pandemi kısıtlamalarının art arda gevşetilip seyahat kısıtlamalarının kaldırılmaya başlandığı ortamda Rusya'nın Ukrayna'yı işgali turizm sektöründe 2022 yılına dair oluşan hayalleri suya düşürdü.

  • Reklam
Mustafa Yahyaoğlu: ''Sayın Bakan turizm sektörüne 2028 masalı anlatmayı bıraksın da...''
12 Mart 2022 - 03:50
Reklam
Otellerin her yıl Mart ayında çağırdığı çalışanlarını, Nisan ayı ortalarına kadar beklemeleri yönünde bilgilendirmeye başladığı 3,5 milyon turizm çalışanının savaş nedeniyle yaşanan krizin mağduru olduğu belirtiliyor.

Türkiye'nin turizmde iki önemli pazarı Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş pandemi yasaklarının kaldırılması sonrası turizm sektöründe oluşan iyimserliği tersine çevirirken sezonun açılmasını bekleyen 3,5 milyon turizm çalışanının savaş nedeniyle mağdur olduğunu belirten DİSK’e bağlı Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu 3,5 milyon turizm emekçilerinin kazandıkları ücretlerini aileleriyle birlikte tüketirken, 10-15 milyon vatandaşın hanesine gittiğini, yaşanan bu krizin faturasının da yine bu insanlara ödetildiğini söyledi.


Otellerden Rus seyahat acentalarının erken rezervasyon için dağıttıkları çekleri geri topladıklarını bilgisini aldıklarını kaydeden Yahyaoğlu şöyle devam etti:


''Yani bu erken rezervasyonların gelip gelmeyeceği belirsizliğe dönmüş durumda. Bu demek oluyor ki bu sene beklenen tarihte belki de oteller açılmayacak. Bazı oteller Mart'ta işbaşı için çağırdıkları çalışanları bir aylık erteleme verdiler. Nisan ayının ortasına kadar bekleyin dediler. Fakat siyasi iktidarın buna yönelik hiçbir tedbir açıklaması yok. Bu insanlar askıdaydı, Mart ayında işe başlayacaklardı. Aynı zamanda ücretsiz ve işsiz de sayılmıyorlardı. Bu uygulama halen devam ediyor. Mart ayında otellerin açılması ertelenip, nisan-mayıs aylarının ortasına sarkıtıldığında, oteller kendileri krize girmeden, işçileri bir ay öncesinde krize sokmuş oluyorlar. Bunu pandemi döneminde kısa çalışma ödeneği işsizlik sigortasıyla karşılama noktasına gidiyorlardı. Şimdi öyle bir hak da uygulanmıyor.''


Turizm çalışanlarının zaten 5-6 ayı işsiz olarak geçirdiklerini, geçen yıllardan da bu işçilerin yaralı olduğunu belirten ve ya kısa dönem ya da hiç çalışamadıklarını kaydeden Yahyaoğlu bu ortamda patronların yetişmiş eleman bulamıyoruz diye söylendiklerini kaydederek şöyle devam etti:

''Antalya’da 1 milyon 300 bin, Türkiye genelinde 3,5 milyon turizm çalışanı va. Bu insanların kazançları aileleriyle birlikte 10-15 milyon yurttaşımızın hanesine gidiyor. 6 aylık işsizlikten sonra sezonun şimdi açılmasını bekliyorlar. Şu an 1-2 aylık bir kriz görünüyor. Krize karşı Türkiye’nin ne sosyal ne de ekonomik bir hazırlığı var. Savaş olabilir, kriz yaşanabilir ama ücretli işçiler bunun ceremesini toptan nasıl üzerine çekecekler. Bunu sormak lazım siyasi iktidara.''

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un 2028’de, 120 milyon turist, 100 milyar dolar gelir elde edeceğiz dediğini belirten Yahyaoğlu şunları söyledi:

''Sen 2028’i bırak, 2022’yi konuş önce. Önümüzde 2022 varken 2028’in hayalini, masalını anlatıyor bize bakan. Burada barış görüşmesi yapıyorsun da buradaki işçiler ne olacak? İşçileri de bir gündeminize alın. Böylesi bir süreçte biz kalkmışız 2028’de 120 milyon turist ağırlanacağını, 100 milyar gelir elde edeceğimizden bahsediyoruz. Bu kadar ciddiyetsizlik olmaz. Her gün petrole, ekmeğe, sebze ve meyveye zam gelecek biz hala 2028 sezonunu anlatacağız biz insanlara.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum