Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Otel karantinası dahil kısıtlamaları kaldırdılar!

Ülkede Kasım ayında, Covid salgınının başlangıcından bu yana ilk kez sınırlarını açmaya ve aşılanan vatandaşları ile onların yakınlarına uzun zamandır mahrum bırakıldıkları seyahat özgürlüğünü vermeye hazırlanıyor.

  • Reklam
Otel karantinası dahil kısıtlamaları kaldırdılar!
01 Ekim 2021 - 18:00
Reklam
18 aydır kendi vatandaşlarının ülkeden çıkışını yasaklamak da dahil dünyanın en sıkı sınır kontrollerinden birini uygulayan ülkede bu politikalar Covid salgınının önünü kesmek bakımından övgü aldıysa da sınırların ayırdığı aileler açısından çok tartışmalıydı. 2020 yılının Mart ayından bu yana kapalı olan ülkede, Başbakan bugün düzenlediği basın toplantısında vatandaşlarına hayatlarını geri vermenin zamanı geldiğini, ülkedeki aşılama oranının nüfusun yüzde 80'ine ulaştığı andan itibaren vatandaşlarının seyahat özgürlüğüne kavuşacağını söyledi.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison vatandaşları için bu açıklamaları yapsa da yabancılara sınırların hemen açılmayacağını açıklayan hükümet, turistleri de karşılayabilmek için hazırlıkları sürdürdüğünü belirtti. Avustralya hükümeti uzun vadede aşılamanın çok yüksek düzeyde gerçekleşmesi suretiyle virüsle birlikte yaşamanın mümkün olması ve hayatın normale dönmesini umuyor.


Başbakan Scott Morrison basın toplantısında ayrıca tam doz aşılarını olan Avustralya vatandaşları ve oturum izni sahiplerine, şu anda ülkeye giren her bir yolcuya 2 bin dolardan fazlaya mal olan 14 günlük zorunlu otel karantinasının uygulanmayacağını, bunun yerini 7 günlük ev karantinasının alacağını da söyledi. Aşılarını olmamış yolcular için masraflarını kendilerinin ödediği 14 günlük zorunlu otel karantinası ise sürecek.


Avustralya hava yolu şirketi Qantas, bu açıklamalardan sonra, uluslararası uçuşlarını bir ay önce başlatacağını açıkladı. Şirket daha önce 18 Aralık'tan başlamak üzere belli başlı uluslararası hatlar için bilet satışlarını başlatmıştı.


Bütün bir salgın döneminde 107 bin vakanın ve toplam 1300 Covid ölümünün yaşandığı Avustralya, şu anda ülke dışına çıkışlara sadece çok önemli bir iş sebebi ya da ölmekte olan bir yakını ziyaret gibi sıra dışı gerekçelerle izin veriyor. Ülkeye giriş konusunda da vatandaşlar ve özel muafiyeti olan bazı kişilere izin veriliyor ama ülkeye girecek kişi sayısına konan sınır yüzünden on binlerce kişi ülke dışında mahsur kalmış durumda. 

Öte yandan ülke içinde de farklı kapatma ve karantinalar var. Sydney, Melbourne ve Canberra şu anda yeni vakalar görülmesi üzerine kapatma önlemleri uyguluyor. Vakaların artışıyla beraber son aylarda aşılama da hızlandı. Sydney'in de içinde olduğu New South Wales'in (Yeni Güney Galler), bir kaç hafta içinde tam doz aşılamanın yüzde 80 eşiğini aştığı ilk eyalet olması bekleniyor.

Avustralya'nın en büyük havalimanının bulunduğu Sydney'de 13 haftadır uygulanan kapatma önlemleri 11 Ekim'de sona eriyor. Havayolu şirketleri şimdiden, sınırların açılmasının gerektirdiği hizmetleri sunmaya hazır olmadıklarını bildirirken yolcuların aşılarını ne şekilde kanıtlayabilecekleri ve uygulanacak yeni kurallar gibi bir çok ayrıntı henüz belirsizliğini korumaya devam ediyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum