Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Otelde kat görevlisi olan kadın milletvekili seçildi

Ülkede yapılan genel seçimlerde bir otelde kat görevlisi olarak çalışan kadın milletvekili seçildi.

  • Reklam
Otelde kat görevlisi olan kadın milletvekili seçildi
20 Haziran 2022 - 10:41
Reklam
Fransa'da yapılan milletvekili seçimlerinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Ensemble ittifakı çoğunluğu sağlayamayarak yenilgi alırken, Macron'un eski spor bakanı da bir otelde kat görevlisi olarak çalışan karşısında yenilgiye uğradı.

48 yaşındaki Fildişi Sahili doğumlu Rachel Keke, Fransa'nın milletvekili seçilen ilk temizlik işçisi olarak tarihe geçerken Paris'te Ibis Otel'de 2019’da başlayıp 22 ay süren ve zaferle sonuçlanan temizlik işçileri greviyle adını duyuran Keke, dün ikinci turu düzenlenen genel seçimde Macron'un eski spor bakanı Romanya kökenli Roxana Maracineanu'yu geride bırakarak milletvekili seçildi.

1999'da Fransa'ya göç eden, 2015 yılında Fransa vatandaşlığı elde eden, otellerde oda temizliği öncesinde kuaför ve süpermarkette kasiyer olarak çalışan ve Val-de-Marne kentinden sol ittifakın adayı olarak milletvekili seçilen Keke, seçimin ilk turunda oyların yüzde 37'sini alarak birinci olmuş ikinci sıradaki rakibi eski dünya şampiyonu yüzücü Maracineanu oy oranı yüzde 24'te kalmıştı.  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum