• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Otellerde kat görevlisi olarak işe başlayıp turistlerin odalarını soyuyorlar!

Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği (HOTED) Onursal Başkanı ve Başdanışmanı Hakan Halit Yeni, otellerdeki eleman sorununun başka sorunlara yol açarak çok tehlikeli bir hal almaya başladığını söyledi.

  • Reklam
Otellerde kat görevlisi olarak işe başlayıp turistlerin odalarını soyuyorlar!
18 Eylül 2022 - 05:41
Reklam
Tüm yöneticilerini, departman müdürlerini ve insan kaynaklarını ne kadar zor durumda olurlarsa olsunlar iyice araştırmadan eleman almamaları konusunda uyaran HOTED Onursal Başkanı ve Başdanışmanı Hakan Halit Yeni son yıllarda hemen hemen her gün yazılı ve görsel basında elemen sorunun sonucunda akıllara durgunluk veren olaylar yaşanmaya başlandığına dikkat çekti.

Pandemi sonrasında başlayan nitelikli personel sorunu ile birlikte birçok konaklama tesisinin denize düşen yılana sarılır misali elemansızlıktan önüne geleni sorgusuz sualsiz mecburiyetten işe aldığını belirten Yeni otellerin dolu olduğunu ve işlerin yürümediğini kaydetti. Değerlendirme sitelerinde puanlar düştüğünü ve şikayetlerin havalarda uçuştuğunu söyleyen Yeni şöyle devam etti:


''Çoğu otel çaresizlik içinde ne yapacağını şaşırmış durumda. Son yıllarda sıkça, açıkça uyardığım konulardan biri de, işletme sahiplerine ve yöneticilerine birbirinize kazık atmaktan vazgeçin, el altından üç kuruş fazla verip birbirinizin elemanlarını gizliden transfer etmekten, çalmaktan (çalmak diyorum. Çünkü yaptıklarının başka bir adına çalmak denir) birbirinize ihanet etmekten vazgeçmelisiniz. Eleman çalmak bir çözüm değil, herkes elindeki elamanına sahip çıkmalı. Gidenlerin geri gelmesi ve yeni yüzlerin kazandırılması için acilen bir şeyler yapılmalıdır. Bu durum yani gizli transferler halen devam ediyor ki bu gizli çalma konusunda da sona yaklaşıyoruz. Çünkü yakında çalacak eleman da kalmayacak. Demek ki neymiş emekçilerimize sahip çıkmamakla, eleman araklamakla, birbirinizi kazıklamakla bir yere varılmıyormuş. Yani özetle sonun başlangıcına geldik tıkandık.''


Turizmde yaşanan eleman sıkıntılarını bilmeyenin duymayanın olmadığını hatta bu haliyle hizmete, konuk ağırlamaya devam edilirse sadece Türkiye değil, tüm dünyanın Türkiye'de yaşanan sıkıntıları duyup bileceğini vurgulayan Yeni otellerin eleman sorununu bilen duyan hırsızların, üçkağıtçıların hemen devreye girdiğini belirterek şöyle devam etti:


''Özellikle elemen sıkıntısının yoğun yaşandığı bölümlere, örneğin kat hizmetleri başta olmak üzere, iş müracaatlarında bulunuyorlar ki kat hizmetlerini özellikle tercih ediyorlar. Evraklarını getiriyorlar getirmesine ama sahte ve üzerinde oynanmış evraklarla, zaten zorda olan otellere giriş yapıp, ilk iki gün içinde pas kartlarla konukların paraları dahil, çeşitli eşyalarını çalıyorlar. Olay ortaya çıkmadan sıcağı sıcağına rahatsızlandım gibi çeşitli bahanelerle izin istiyorlar ve izlerini kaybettiriyorlar.''

Birçok otelin bu konularda başı bir hayli ağrıdığını kaydeden HOTED Onursal Başkanı ve Başdanışmanı Hakan Halit Yeni böyle giderse, dikkatli olunmazsa çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalınacağını ve yaşanan eleman sorununun sorun doğurmaya devam ettiği gibi kartopu misali hızla büyüyerek çok tehlikeli bir hal almaya başladığını söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum