• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

IHG'de ikinci veri skandalı! Otel zincirinin tüm verileri...

Eylül ayı başında yaptıkları açıklama ile siber saldırıya uğradığını duyuran Holiday Inn, Crowne Plaza ve Regent gibi otel markalarının sahibi InterContinental Hotels Group (IHG) ikinci veri skandalı ile gündemde.

  • Reklam
IHG'de ikinci veri skandalı! Otel zincirinin tüm verileri...
17 Eylül 2022 - 12:24
Reklam
Intercontinental Hotels Group’a (IHG) önce fidye, olmayınca da eğlence için bir siber saldırı gerçekleştirdiklerini söyleyen kendilerini Vietnamlı bir çift olarak tanıtan hackerlar, önce bir fidye yazılımı saldırısı denediklerini, ardından engellendiklerinde büyük miktarda veriyi sildiklerini söyledi.

Londra Borsası’nın endeksi FTSE 100’e bağlı şirketler grubunun veri tabanına kolay bulunan ve zayıf bir şifre olan Qwerty1234 sayesinde eriştiklerini açıklayan ve başlangıçta bir fidye yazılımı yüklemeye çalıştıklarını belirten bilgisayar korsanları, şirketin IT ekibinin sunucuları izole etmeye başlamasının ardından eğlenmeye karar verdiklerini ve şirket verilerini sildiklerini söyledi.


Kendilerine TeaPea adını veren bilgisayar korsanları, şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram üzerinden siber saldırıyı gerçekleştirdiklerine dair kanıt olarak ekran görüntülerini gönderirken IHG’nin onayladığı görüntüler, şirketin dahili Outlook e-postalarına, Microsoft Teams sohbetlerine ve sunucularına erişim sağlandığını doğruluyor. Britanya merkezli IHG, Holiday Inn, Crowne Plaza ve Regent markaları da dahil olmak üzere dünya çapında 6 bin otel işletiyor.


24 saat boyunca sosyal medyadaki şikayetlere sistem bakımında şeklinde yanıt veren IHG daha sonra yatırımcılarına saldırıya uğradığını söyledi. IHG tarafından Londra Menkul Kıymetler Borsası’na yapılan resmi bildiride rezervasyon kanalları ve diğer uygulamaların önemli ölçüde kesintiye uğradığı belirtildi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum