Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Alevler yön değiştirdi! Türkiye'de mavi yolculuğun başladığı koyda doğa ve tarih yok oluyor

Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Bodrum’a bağlı Mazı ve Armutçuk bölgelerinde devam eden yangın rüzgarın yön değiştirmesi ile Kissebükü’ne yöneldi, alevler koyu kapladı.

  • Reklam
Alevler yön değiştirdi! Türkiye'de mavi yolculuğun başladığı koyda doğa ve tarih yok oluyor
02 Ağustos 2021 - 17:59
Reklam
Muğla’nın Bodrum ve Milas ilçelerinde devam eden orman yangını bugün öğle saatlerinde dünyaca ünlü ahşap yatlarla yapılan ve Mavi Yolculuğun Türkiye’deki başlangıç durağı olarak kabul edilen Gökova’daki cennet Kissebükü Koyu’na ulaştı.

Her yıl on binlerce lüks yat ve teknenin konakladığı, dünyaca ünlü milyarderlerin tatil yaptığı koydaki ormanların yanması denizcileri isyan ettirirken ​​​​​​yaklaşık 3 bin yıllık antik kent kalıntıları ile Bizans dönemine ait kilise kalıntıları ve mozaiklerin bulunduğu bölgenin de yer aldığı koyda Kültür ve Turizm Bakanlığı üç yıl önce kazı ve kurtarma çalışmaları başlatmıştı.


Yangının Mazı'dan Kissebükü'ne geldiğini, tek bir uçak helikopter ve hiç bir müdahalenin olmadığını belirten bölge denizcileri sadece bir teknenin denizden müdahale ettiğini belirterek şunları söylediler:


''Zaten karadan müdahale bu bölgeye çok zor. Müdahale için kim ne bekliyor anlamış değiliz. Havadan müdahalede ne yazık ki çok geç ve yetersiz kaldı, bu cennet yerler, doğa binlerce yıllık tarihi eser bir daha yerine konulmaz, denizden hem faciayı seyrediyor. Hem de bu sıcak havada bunun yaşanmasına izin verenlere beddualar ediyoruz, çok acılı, üzüntülü ve sinirliyiz, ormanlar, doğa, turizm, deniz turizmi mavi yolculuk hepsi bitti.''


Alevlerin ilerlediği bölgede bulunan Yeniköy Kemerköy Termik Santrali yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamada da alarmda oldukları belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

''Milas'ın Çökertme-Mazı-Gökbel mevkisinde devam eden orman yangınının dün Milas Ören'de bulunan Yeniköy ve Kemerköy santrallerimize yaklaşması ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz. Santrallerimizde yangına karşı elimizden gelen her türlü tedbiri almış bulunmaktayız. Bugün itibariyle santrallerimizde çevredeki yerleşim yerlerine tehlike oluşturacak herhangi bir durum söz konusu değildir. Yangının devam ettiği Milas’ın Çökertme ve Fesleğen mahallelerinde Orman İşletme Müdürlüğü ile itfaiyelerimiz ve acil durum müdahale ekiplerimiz ortak çalışmalarına devam etmektedir. Tüm ülkemize geçmiş olsun diyoruz. Alanda aktif olarak görev alan ve bizlerle omuz omuza çalışan tüm kurumlarımıza, özverili çalışanlarına ve fedakar vatandaşlarımıza duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederiz.''

Açıklamada ayrıca termik santrale bağlı olan grup şirketlerinin farklı şantiye ve işletmelerinden gelen yangın müdahele araçlarının da ek destek olarak bölgeye sevk edildiği, yöre halkı ve yerel otoriteler ile sürekli iletişim ve dayanışma halinde olunduğu belirtildi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum