Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Riskli ülke Türkiye'ye tatile gitmek işten çıkarılma sebebi sayıldı!

3 ayrı davada mahkeme, turuncu listede yer alan ve riskli kabul edilen Türkiye ve Polonya’ya tatile giden kişilerin, tazminatsız işten çıkarılmasını haklı buldu.

Reklam
Riskli ülke Türkiye'ye tatile gitmek işten çıkarılma sebebi sayıldı!
07 Haziran 2021 - 11:44
Almanya, Türkiye’den gelen kişilere karantina zorunluluğunu kaldırırken bazı Avrupa ülkeleri ise Türkiye gibi turuncu listede yer alan ülkelere gidenlere dönüşte karantina zorunluluğu uygulamaya devam ediyor.

Uygulanan karantina kararı bu ülkelere tatile gitmenin tazminatsız işten çıkarma nedeni sayılmasına yol açıyor. Çünkü riskli bölgelerden dönen kişilerin en az 10 gün zorunlu karantinaya alınması gerekiyor. Karantina süresi, işveren tarafından mazeret olarak kabul edilmiyor.

Hollanda’da şu ana kadar bilinen 3 ayrı davada mahkeme, zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken ülkeleri simgeleyen turuncu bölgede yer alan Türkiye ve Polonya’ya tatile giden kişilerin tazminatsız işten çıkarılmasını haklı buldu.

BBC’de yer alan habere göre, ilk dava 3 haftalığına Türkiye‘ye tatile giden 27 yıllık bir çalışanla ilgiliydi. Karantina zorunluğu nedeniyle Türkiye’ye tatile gittiğini çalıştığı iş yeri yönetiminden saklayan çalışan, bir turizm şirketinden aldığı sahte belge ile o zaman sarı bölge ilan edilen ve karantina zorunluluğu olmayan Yunanistan’a gittiğini söyledi. Ancak yapılan araştırma sonucu Türkiye’ye gittiği saptanan çalışan tazminatsız işten çıkarıldı ve mahkeme işverenin bu kararını haklı buldu.

Geçtiğimiz günlerde Rotterdam’daki bir özel şirket çalışanın da, yine izinsiz Türkiye seyahati nedeniyle 30 yıldır çalıştığı işine tazminatsız son verilirken Hollandalı işveren, çalışanın gitmemesi yönündeki uyarılara kulak asmamakla suçladı.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum