Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Rus bankalarına yaptırım Türk turizmcisini vurdu! Oteller ödeme alamıyor

Rus bankalarının swift sisteminden çıkarılması, tur operatörlerinin otellere erken rezervasyon ödemesi yapamamasına yol açtı.

  • Reklam
Rus bankalarına yaptırım Türk turizmcisini vurdu! Oteller ödeme alamıyor
01 Mart 2022 - 05:43
Reklam
Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna’ya saldırması sonrasında Rusya’ya yönelik uygulanmaya başlayan yaptırımlar, Türk turizmcisini de etkilemeye başladı. Bazı Rus turistlerin erken rezervasyonlarını iptal etmesinin ardından şimdi de iptal olmayan rezervasyonların parası alınamamaya başlandı.

Rusya’ya yönelik yaptırımlardan sonra Antalya ve Fethiye’deki işletmelerde Rus turistlerin kredi kartlarının çalışmadığı, bu yüzden de işletmelerin ödeme alamadıkları bildirilirken konuyla ilgili olarak Turizm Haber Merkezi'ne açıklamalarda bulunan Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu bunun dışında bir diğer önemli sorunun da Rus bankalarına yönelik yaptırımdan sonra Türk otellerinin tur operatörlerinden erken rezervasyon için alacaklarını tahsil edemediğini, bu yüzden Mart ayı ödemesi olan çeklerin ya durduğunu ya da Mayıs ve Hazirana ertelendiğini söyledi. Çok endişeli olduklarını ve yaşanan olaylardan sonra turizm tarafında kaos olduğunu belirten Bülbüloğlu kredi kartı işlevsiz kaldığı için ödeme yapamayan ve bu yüzden ülkesine dönemeyen Rus turistlerin olabileceğine işaret etti ve bu durumu araştırdıklarını iletti.


Otelcilerin tur operatörlerinden yalnızca bu yıla ilişkin alacakları değil, geçen seneden kalan alacakları da olduğunu belirten Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler ise bu yüzden yaptırımlardan Türk turizmcisinin de olumsuz etkilendiğini aktardı. Halihazırda Türkiye’de olan Rus turistlerin her şey dahil sistemle geldikleri için genellikle ekstra bir ödemeye gerek duymadıklarını, bu yüzden turistler özelinde kredi kartının geçersiz olmasının büyüyen bir sorun olmayabileceğine işaret eden İşler konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Ancak otelcilerin tur operatörlerinden almaları gereken ödemeler var. Hem bu yıl, hem de geçen yıldan kalan ödemeler bunlar. Yaptırımlar sonrası bu ödemelerin nasıl gerçekleşeceği çok büyük bir soru işareti. 21. yüzyılda çantayla mı getirecekler ödemeleri? Swift olması lazım yoksa tahsilat yapmayacağız.''


Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması sonrasında yaşanan bu olumsuzlukların Rus bankalarına yapılan yaptırımlardan sonra beklenen bir durum olduğunu vurgulayan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya ise şu açıklamalarda bulundu:

''Çünkü Rus bankacılık sistemlerini durdurdular. Bu durumda Rusların kredi kartlarının yurt dışında geçmesi mümkün değil. Yaptırımlardan sonra havale yapılamadığı için oteller tur operatörlerinden alacaklarını tahsil edememiş olabilir. Aynı şekilde ön ödemeler de yapılamıyordur. Yaptırımların olduğu bu dönemde ödememe yapılamaması normal. Ancak bu durumun genele yayıldığını düşünmüyorum. Ümit ediyorum geçici bir şeydir.''

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bazı Rus bankalarının SWIFT sisteminden çıkarıldığını açıklamış Rusya'yı uluslararası finansal sistemden izole eden kapsamlı yaptırımların yürürlüğe konulmasına devam edileceğinin altını çizmişti.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum