Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bahtsız turizm sektöründe B Planı yok! Kriz, salgın şimdi de savaş

Salgın ve ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren turizm sektörü şimdi de Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın sonuçlarının sektöre nasıl yansıyacağını kara kara düşünüyor.

  • Reklam
Bahtsız turizm sektöründe B Planı yok! Kriz, salgın şimdi de savaş
25 Şubat 2022 - 04:16
Reklam
Koronavirüs salgını ve son yıllarda yaşanan ekonomik kriz nedeniyle bir çok bölgede turizm dibe vururken Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşın nereye gideceğini kestiremeyen turizm sektör temsilcileri sezonun başlamasına sayılı günler kala yaşanan savaş nedeniyle kara kara düşünmeye başladı.

2021’de Rusya’dan gelen turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 120, Ukrayna’dan gelen turist sayısı ise yüzde 106 oranında artış kaydederken en çok turist gönderen ülke uzun yıllardır Rusya olurken Ukrayna’dan gelen turist sayısında ciddi artış yaşandı. Ukrayna’dan gelen turist sayısı 2 milyonu aşarak Almanya’dan sonra üçüncü ülke konumuna geldi. Rusya ve Ukrayna’dan gelen turist sayısı Türkiye'nin toplam turist sayısının yüzde 23’üne denk gelirken 2021’de Türkiye'ye gelen her 100 turistten 23’ü Rusya ve Ukrayna vatandaşı.


Türkiye'de turizm sektörünün kırılgan bir sektör olduğunu ve zaten büyük bir ekonomik krizde olan ülkenin sektöre gerektiği gibi destek olamayınca, turizmcilerin de tek başına yaralarını sarmaya çalıştığına dikkat çeken Bodrum Profesyonel Otel Yöneticiler Derneği Başkanı (BOYD) Serdar Karcılıoğlu geldiğimiz bu noktada Rusya ve Ukrayna arasında yaşananlar sonrasında Türkiye'de belki de çok uzun yıllar turizmin konuşulamayacağını belirterek şu açıklamalarda bulundu:


''Böyle meydanı ateş topuna çevirecek bir savaşta sadece Rusya ve Ukrayna’dan gelecek turistleri kaybedeceğimiz yönündeki açıklamaları çok talihsiz buluyorum. Turist krizi, savaşı, kavgayı sevmez ve korkar. Yanı başınızda süregelen bir savaş ortamında ve son zamanlarda çevremizde yaşadığımız çapta savaş örneklerinden farklı olarak taraflardan birisinin AB ülkesi olması, Rusya’nın muhtemel hamlesine Amerika ve NATO başta olmak AB ülkelerinin kayıtsız kalmayacaklar. Böylesine bir faciaya yol açabilecek ortamın oluşacağı düşünülecek olursa, ülke olarak bizim de hangi noktada duracağımız ve sektörde b planımız dahi belli değilken tüm ülkelerin tatil planlarını kesinlikle bize doğru yapmayacakları gerçeğini hiçbir zaman unutmamalıyız.''


Zaten düşüşte olan rezervasyon akışlarının son bir haftadır önce yavaşladığı ve şimdi de durma noktasına geldiğini belirten BOYD Başkanı Karcılıoğlu ayrıca yaşanan krizin barışla sonuçlanarak bahtsız turizm sektörün en azından toparlanma sürecinin başını kaçırmamış olmasını diledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum