Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Uzmanlar açıkladı! Kaçış yok, Türkiye turizmi ve ekonomisi zarar görecek

Türkiye'nin turizmde iki önemli pazarı olan Rusya ve Ukrayna arasındaki krizin Putin'in emriyle savaşa dönüşmesi finansal sistem başta olmak üzere turizm ve ekonomileri sert şekilde etkilemeye başladı.

  • Reklam
Uzmanlar açıkladı! Kaçış yok, Türkiye turizmi ve ekonomisi zarar görecek
24 Şubat 2022 - 15:41
Reklam
Savaşın başlaması sonrasında yaptırımlarla beraber en ağır darbeyi Rusya alsa da krizin etkisi Türkiye dahil tüm ekonomilere olacak.

Uzmanlar Türkiye için şimdiden orta düzeyde risk oluştuğuna dikkat çekerek krizin daha da derinleşmesiyle oluşabilecek risklere karşı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın hazırlık yapması gerektiğini vurguladı. Yaşananları 3 farklı senaryo ile detaylı olarak analiz ederek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın olası senaryolara göre önden hazırlık yapması gerektiğini söyleyen Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mevlüt Tatlıyer Türkiye için orta düzeyli bir riskin oluştuğuna dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu:


''Bu durum Rusya’nın hamleleriyle hızı bir şekilde değişebilir. Sahada yaşananlar çok hızlı bir şekilde beklentileri değiştirebileceği için, belirsizliğin de ciddi oranda arttığını söyleyebilirim. Hem risk arttı hem de belirsizlik. Çok tedirgin bir döneme girdik. Bu tüm ülkeler için iç ve dış siyaset için önemli ama artık bundan sonra en önemli madde ekonomiler ve finansal piyasalar. Bu krizde Türkiye’nin dezavantajı bölgeye çok yakın olması bu finansal piyasalardaki dalgalanmayı artıracak hem de ticari ve turizm olarak bize zarar verecek bir durum. Hangi senaryo gerçekleşirse gerçekleşsin bundan her türlü zarar göreceğiz, kaçışımız yok. Yapmamız gereken bu zararları elden geldiğince minimize etmek. Finansal piyasalar için şu an yapılabilecek çok fazla bir şey yok.''


Turizm ve ticaret noktasında Türkiye'nin kendisini korumaya alması gerektiğini, alternatif planlar üzerinde çalışılmaya başlanması gerektiğine dikkat çeken Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mevlüt Tatlıyer bir yandan Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğuna dair imaj çalışması yapılırken diğer taraftan alternatif pazarlar üzerinde ekstra hamleler yapılması ve her bir senaryo için buna dönük finansal ve ekonomik planların ortaya çıkararılması gerektiğine dikkat çekti.


Merkez Bankası'nın da bu ortaya çıkan fiili duruma göre yeni bir pozisyon almak zorunda kalabileceğine dikkat çeken Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mevlüt Tatlıyer mevcut para politikasının ortaya çıkan ekstra şok nedeniyle de gözden geçirilebileceğini kaydetti.

Rusya ile Ukrayna arasında artan gerilimin etkilerinin 15 gündür hissedilmeye başlandığını kaydeden turizm sektör temsilcileri ise Ukrayna'dan rezervasyonların kesildiği belirterek şu açıklamalarda bulundular: ''Rusya'dan tek tük devam ediyor ama alacağımız tavra göre Rusya pazarını da kaybedebiliriz. O da Türk turizminin bu sezon felaketi olur. Ayrıca Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilim İskandinav ülkelerinden gelen turist akışını da engeller. Çünkü bu ülkelerden gelen tur uçaklarının güzergahları da bu ülkelerden geçiyor.''

Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Külliye'de gerçekleşen Güvenlik Zirvesi sonrasındaki bir etkinlikte yaptığı açıklamada Rusya'nın saldırısını kabul edilemez bulduklarını Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yaptığı görüşmede, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü korumak için verdiği mücadeleye destek verdiklerini söylediğini de aktardı.

2021'de Türkiye'ye en çok turist gelen 10 ülke:
1) Rusya 4.656.962 turist
2) Almanya 3.013.349 turist
3) Ukrayna 2.055.418 turist
4) Bulgaristan 1.381.104 turist
5) İran 1.090.451 turist
6) Irak 819.829 turist
7) Hollanda 634.513 turist
8) Fransa 617.075 turist
9) Azerbaycan 451.226 turist
10) Birleşik Krallık 380.949 turist


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum