Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Rus Çarının Kars'taki Av Köşkü'nün kaderi değişti! Otel oluyor

Rus Çarı 2. Nikolay’ın Kars’ta yaptırdığı Av Köşkü’nün kaderi değişti.

Reklam
Rus Çarının Kars'taki Av Köşkü'nün kaderi değişti! Otel oluyor
05 Eylül 2021 - 22:04
Reklam
Muhteşem mimarisi ile görenleri büyüleyen Rus Çarı 2. Nikolay'ın, Kars Sarıkamış Ormanları'nda 1897 yılında yaptırdığı Av Köşkü'nün kaderi belli oldu.

Bölge halkı tarafından Katherina Köşkü olarak bilinen tarihi yapı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından köşkün restorasyon yapılması koşulu ile 49 yıllığına yatırımcılara tahsis edilmesi için 30 Temmuz'da ilana çıktı. Muhteşem mimarisi ile binlerce insanın uğrak mekanları arasında  bulunan ve Bakanlık tarafından Sarıkamış orman sınırları içinde yer alan köşklerin restorasyonun yanı sıra 0.1 emsalle, tarihi binalara uyumlu 100 yataklı otel yapımına da izin verilecek.

Cıbıltepe Kayak Merkezi'ne dört kilometre, Sarıkamış merkeze ise bir kilometre uzaklıktaki, ulaşımın orman yolundan sağlandığı ve Sarıkamış'a özgü sarı çam ağaçlarından çivi kullanılmadan Baltık mimarisi tarzınnda inşa edilen köşk, Av köşkü ve ana köşk olarak 2 ayrı yapıdan oluşuyor. Beton kolanlar sayesinde ayakta duran yapının ısıtması bu kolonlar içerisinden peç adı verilen sistemle sağlanıyor.

Ana binada 11, yanındaki küçük ahşap bölümde ise 10 oda bulunan Av Köşkü'nde değerli misafirler ağırlanırken, asıl köşk ise çeşitli zamanlarda hastane ve saray olarak kullanılmış.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum