Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Rus turistin Türkiye'deki otel tercihinde büyük değişim!

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ile başlayan sürecin turizm sektörünün üzerindeki olumsuz etkileri devam ederken Rus turistin otel tercihlerinde de değişimler yaşanıyor.

  • Reklam
Rus turistin Türkiye'deki otel tercihinde büyük değişim!
14 Haziran 2022 - 05:58
Reklam
Yaşanan ekonomik krizle birlikte Türkiye’de otellerde konaklama fiyatlarında son bir yılda yaşanan yüzde 50 artışa rağmen Avrupa destinasyonlarının kapanmasıyla Rus turistlerin tercihlerinde yüksek bütçeli otellerin oranında artış yaşandı.

Rus turistlerin Türkiye’de rezervasyon yaptırdıkları oteller içinde 5 yıldızlı otellerin oranı geçen yıla kıyasla yüzde 56’dan yüzde 74’e yükselirken Rusya’dan yapılan rezervayonlarda dört yıldızlı otellerin oranı yüzde 29’dan yüzde 19’a, üç yıldızlı otellerin oranı yüzde 12’den yüzde 6’ya geriledi. Bununla birlikte geçen yıllarda sosyal medyada popüler Avrupa destinasyonlarından paylaşımlar yapanlar son dönemde daha çok Türkiye paylaşımı yapmaya başladı. Rus Travelata.ru’nun verilerine göre, Rus turistlerin Türkiye’de yaz tatili için tercih ettikleri yerlerin başında 2021 yılında Alanya ve Side’nin ardından yüzde 20 ile üçüncü sırada yer alan Kemer yüzde 30 ile başı çekiyor. Özellikle Antalya çevresinde pahalı villa bulmanın imkansız hale geldiği, Rus basınına yansıyan haberler arasında.


Rusya vatandaşlarının yaz tatili için en fazla rezervasyon yaptırdıkları ülkeler sıralamasında yüzde 52 ile Türkiye gelirken bu sıralamada Türkiye’yi yüzde 32 ile Rusya, yüzde 6 ile Abhazya, yüzde 5 ile Mısır ve yüzde 3 ile Birleşik Arap Emirlikleri izliyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum