Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Rusya ve Ukrayna turizm pazarlarındaki kaybımızın kapanması ihtimali devam ediyor

2022 yılının ilk 4 ayında yaklaşık 4 milyon turist ağırlayan İstanbul'a Orta Doğu başta olmak üzere Amerika ve Avrupa’dan turistler ilgi gösterirken, son dönemde turistler en çok alışveriş ve sağlık turizmi için kente geliyor.

  • Reklam
Rusya ve Ukrayna turizm pazarlarındaki kaybımızın kapanması ihtimali devam ediyor
09 Haziran 2022 - 09:20
Reklam
Artık salgın sürecinin geride bırakıldığını sektör olarak tüm güçleriyle işlerinin başında olduklarını belirten ve 2019 yılında Türkiye’ye 52 milyon turist geldiğini 34,5 milyar dolar gelir elde edildiğini, 2021 yılında ise 30 milyon turist ve 24,5 milyar dolar gelire ulaşıldığını anımsatan Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, bu yıl 42 milyona yakın turist ve 35 milyar dolar düzeyinde gelir hedefini koruduklarını söyledi.

2022 yılının ilk 4 ayında yurt dışından Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 172 artışla 8 milyon 885 bin kişi olduğunu, bunun 7 milyon 477 binini yabancıların, geri kalanının yurt dışında yaşayan Türklerin oluşturduğunu belirten TÜROB Başkanı Eresin ilk 4 ayda İstanbul’a gelen turist sayısının da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 135 artışla 3 milyon 882 bin kişi olduğunu, İstanbul'un 2019 yılına göre yüzde 30-35 daha fazla turist almaya başladığını söyledi. İstanbul’a yabancıların ilgisinin giderek artmakla birlikte henüz arzu ettikleri pazar çeşitliliğinin yakalanamadığını ifade eden TÜREB Başkanı Eresin, şunları kaydetti:


''Orta Doğu ve Körfez kökenli turistler şu anda İstanbul turizmini domine ediyor. Orta Doğu pazarında mevcut canlılık devam ediyor. Diğer pazarlardan da olumlu işaretler alıyoruz. Amerika ve Avrupa pazarlarında hareket başladı. Latin Amerika’dan turist girişlerimizin geçmiş yıllarda olduğu gibi fark edilir şekilde artmasını bekliyoruz. İran pazarı çok iyi gidiyor. İlk 4 ayda Güney Amerika pazarlarında yüzde 370, Avrupa’da yüzde 382, Japonya’da yüzde 236, ABD’de yüzde 224 artış oldu.''


Bu artışların baz etkisi olarak yorumlanmakla birlikte, artış oranlarının 3 haneye, hatta bazı ülke pazarlarında 4 haneye ulaşmasının gelecek aylar ve yıllar açısından büyük umut verdiğini belirten TÜROB Başkanı Eresin Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya ve Ukrayna turizm pazarlarındaki kayıpların diğer pazarlar ile kapanması ihtimalinin devam ettiğini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum