• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ruslar Antalya'da rekor kırdı! Bakın hangi konuda

Her yıl milyonlarca Rus turiste ev sahipliği yapan turizmin başkenti Antalya yine bir rekor haberi ile gündemde.

  • Reklam
Ruslar Antalya'da rekor kırdı! Bakın hangi konuda
04 Mayıs 2022 - 00:03
Reklam
Reklam
Turizmin başkenti Antalya Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rus turist için vazgeçilmez tatil destinasyonları arasında yer alırken Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrasında yaşanan sıkıntılı süreçten dolayı kenti ziyaret eden Rus turist sayısında geçtiğimiz yıllara oranla büyük düşüş yaşandı.

Her yıl Rus turist sayısı açısından rekor kıran Antalya başta olmak üzere yılın başından bu yana Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde yaklaşık 60 Rus firmasının kurulduğunu belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ve Batı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) Başkanı Davut Çetin Rusya’nın Antalya’da kurulan yabancı katılımlı şirket sayısında lider olduğunu ve 2022 yılında rekor kırdığını söyledi.


Nisan ayında Ruslar tarafından açılan yeni şirket sayısında patlama yaşandığının altını çizen Çetin Rusya'nın bu göstergede diğer ülkeleri önemli ölçüde geride bıraktığını Rusların yılbaşından bu yana Antalya’da 58 şirket kurduğunu belirterek şunları açıklamalarda bulundu:


''Karşılaştırma için baktığımızda 2021 yılı Ocak ile Nisan ayları arasında Antalya’da yalnızca 19 Rus şirketi kurulmuşken üç katlık bir artış var ve bu çok ciddi bir rakam. 2022 yılı Nisan ayı bizim için çok hareketliydi. Antalya’da ikinci bir serbest ticaret bölgesi oluşturulması planları devam ediyor. Mevcut serbest ticaret bölgesinde neredeyse hiç yer kalmadı. Her geçen gün bizimle iş yapmak isteyen Rus ve diğer yabancı işletme ve girişimci sayısı artıyor.''


Yeni serbest ticaret bölgesi projesinin bir yıl içinde hayata geçirileceğini umduklarını belirten Çetin Burdur ve Isparta illeri arasında Antalya’ya yakın bir bölgede 10-14 milyon metrekarelik bir alanda serbest ticaret bölgesi için şimdiden yer seçildiğini de söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum