Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Rusya'da aşı olanlara Türkiye tatili için izin verilmesi gündemde

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya’dan charter uçuş yasağının biteceği tarih teorik olarak 1 Haziran görünse de, geçen haftaki veriler sonucunda Rusya turizm sektöründe Türkiye’deki vaka durumu sebebiyle 1 Haziran’da uçuşlara izin verilmeyeceği görüşü hakim durumda.

  • Reklam
Rusya'da aşı olanlara Türkiye tatili için izin verilmesi gündemde
06 Mayıs 2021 - 05:43
Reklam
Rusya hükümetinin, Türkiye’de koronavirüs vaka sayılarındaki rekor artış yüzünden 15 Nisan ile 1 Haziran tarihleri arasında askıya aldığı charter seferlerinin geleceği ülkede gündem olmaya devam ediyor.

İki ülke devlet başkanlarının dünkü telefon görüşmesi ve Türkiye’de vaka sayısındaki düşüş trendinin ardından, turizm sektörünün yaz dönemindeki kaderi için Moskova’da yapılacak görüşmeler bekleniyor.


Rusya'nın önemli haber ajanslarından İnterfaks Türkiye'deki epidemiyolojik durum normale döner dönmez Türkiye uçuşlarına bu yaz yeniden başlatılabileceği yorumunu yaparken turizm sektöründe, en kötümser ihtimalde, 1 Haziran’dan itibaren en azından Sputnik V aşısı yaptırmış olan Rus turistleri Türkiye’ye götürecek charter uçuşlarına izin verilmesi beklentisi artıyor.


Rus medyasına yansıyan haberlerde, son dönemde dünya çapında değişik koronavirüs varyantlarının yayılmaya devam etmesi yüzünden sadece Türkiye ile ilgili değil, genel bir üçüncü dalga korkusunun hakim olduğu, Rusya’nın vakalardaki düşüş trendini sürdürebilmek için ihtiyatlı tavrını korumaktan yana olduğu vurgulanıyor.


Türkiye’ye gitmek isteyen Rus turistler için aşı şartının bir çıkış olabileceği görüşünde olan Rus turizm sektör temsilcileri şu görüleri dile getiriyor:

''Türkiye hem tam kapanma, hem de Rusya ile aşı anlaşması konusunda geç kaldığı için sektör açısından çok önemli olan Mayıs tatili sezonu maalesef kaybedildi. Şimdi yaz sezonunu kurtarma şansımız hala var. Hem geç de olsa Rusya ile Sputnik V alımı ve ortak üretimi için anlaşma yapılması, hem de Türkiye’de vakalarda sert düşüş rapor edilmesi umutları artırıyor. Diğer yandan Rusya’nın iç destinasyonları da doldu, fiyatlar yükseldi. Rusya açısından, fiziki şartlar elverişli olursa hazirandan itibaren vatandaşlarının güvenli bir Türkiye’de tatil yapmasında bir sorun yok. Eğer tereddütler devam ederse, en azından Sputnik V aşısı yaptırmış olanların charter uçuşları ile Türkiye’ye gitmelerine izin verilmesi zorlanabilir. Hatta Türkiye, aşı belgesi olanlara PCR testi mecburiyetini kaldırararak önden bir adım bile atabilir.''

Rusya'da sosyal medyada yeralan pek çok yorumda ise ''Aşı yaptırdıysak, bunu belgeliyorsak neden Türkiye'ye gitmeye izin verilmiyor? Bu, Rus aşısına olan güven açısından da önemli değil mi?'' soruları sık sık soruluyor. 

Uçak seferlerinin yaz aylarında yeniden başlayabileceğini belirten bir hükümet yetkilisi Rusya'nın önemli haber ajanslarından İnterfaks'a yaptığı açıklamada Türkiye'deki epidemiyolojik durumun normale dönmesinin hemen sonrasında uçuşlara bu yaz yeniden başlatabileceğini, Türkiye'de 7 Mayıs'tan itibaren yürürlüğe girecek yeni kısıtlamaların etkisi görülerek kaldırılmasının ardından uçuşlara devam kararının verilmesi bekleniyor yorumunu yaptı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum