Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Rusya turizminde kriz derinleşmeye devam ediyor

Turizmin ekonomiye katkısının yüzde 4,8 oranında olduğu Rusya'da sektör, 6 milyon kişiyle ülkedeki istihdamın yüzde 4,5'ini karşılıyor.

Reklam
Rusya turizminde kriz derinleşmeye devam ediyor
16 Kasım 2020 - 03:33
Koronavirüs salgını ile başlayan durgunluk sonrasında sektörde çalışan 174 milyon insanın işini kaybedebileceğini açıklayan Dünya Seyahat ve Turizm Konsey (WTTC) bu sayının Rusya'da 1,1 milyon civarında olabileceğinin öngörüldüğünü açıkladı..
 
Salgının ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmak amacıyla Rus hükümeti tarafından açıklanan teşviklerden yararlanacak sektörler arasında turizm de olmasına ve geçtiğimiz hafta Başbakan Mişustin tarafından küçük ve orta ölçekli işletmeler için vergi tatilini 3 ay daha uzatan bir kararnamey imzalamış olmasına rağmen ülkedeki uzmanlar vergi tatilinin tek başına sektörü kurtarmaya yetmeyeceği konusunda görüş bildirmeye devam ediyor.
 


Sektörün 2023 yılından önce toparlanmasının mümkün olmadığı görüşünde birleşen Rusya konaklama sektörü temsilcileri Nezavisimaya Gazeta'ya yaptıkları açıklamada 2021 yılında otel cirolarının salgın öncesi 2019'a kıyasla yüzde 25 ile 50 arasında bir oranda düşmesini beklediklerini söyleyerek konaklama sektöründe en çok kayba uğrayan şehrin Moskova olduğuna dikkat çekerek. 2019'un yaz aylarını yüzde 86 doluluk oranıyla geçiren Moskova otelleri, 2020'de yüzde 25'lerde kaldığını belirtti.
 

Bu yıl kapanan hostel ve küçük otellerin sayısının en az 800 olduğu Başkent Moskova'da bu yıl turist gelmemesi nedeniyle Moskova ve St. Petersburg otellerinin toplam 70 milyar ruble (900 milyon dolar) kayba uğradığı tahmin ediliyor.
 

Krizden önce Rusya'da 3,7 trilyon rublelik büyüklüğe ulaşan turizm sektörünün bir bütün olarak kaybı 1,2 trilyon civarında (15 milyar dolar). 
 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum