Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Vaka sayıları arttı, aşı olmayanlara kısıtlamalar gelmeye başladı!

Turizm sezonunun başlamasıyla birlikte seyahat kısıtlamalarının kalkması ve Delta varyantının da hızla yayılmasıyla dünyanın birçok bölgesinde vakalar tekrar tırmanışa geçti.

  • Reklam
Vaka sayıları arttı, aşı olmayanlara kısıtlamalar gelmeye başladı!
25 Temmuz 2021 - 23:20
Reklam
Türkiye'de de özellikle turistik bölgelerde günlük vaka sayıları 5 haneli sayılara çıkarken, birçok ülke aşı olmayanlara kısıtlama getirmeye başladı.

Delta varyantının da etkisiyle koronavirüs birçok ülkede hızla yayılırken, hükümetler aşı olmayanlara kısıtlama getirmeye başladı. Birçok ülkede restoranlar, kamuya açık alanlar, spor salonları, oteller, sinema ve tiyatro salonları gibi alanlara girişte aşı olunduğuna dair belge istenmeye başladı bile.


Başta Avrupa Birliği’ne üye bazı ülkeler olmak üzere İsrail, Birleşik Krallık ve Rusya’da birçok işletme ve alana girişlerde aşı kartı sorulmaya başlandı. Fransa ve İtalya koronavirüs aşılarının belgelerinin birçok ülkede kullanılmasına yeşil ışık yakarken sağlık çalışanları gibi belirli gruplar haricinde koronavirüs aşısının zorunluluk olmadığı İtalya’da kapalı alanda yemek yemek ya da spor salonuna gitmek isteyenlerin aşı olduğuna dair belgeleri göstermesi gerekiyor.


Artan insidans değerlerine dikkat çeken ve yaz tatili sonrasında kısıtlamaların gelebileceği uyarısında bulunan Almanya Başbakanlık Müsteşarı Helge Braun, kısıtlamaların sadece aşı olmayanlar için geçerli olacağını ifade etti. Avrupa’da hükümetler yeni bir koronavirüs dalgasıyla kapanmaya gidilmesinin ekonomik ağırlığını kaldıramayacaklarını düşünerek harekete geçerken yeşil geçiş ya da sağlık kartı olarak tasarlanan aşı kartları ile başka ülkelere seyahatin de önü açılacak.


Vaka sayılarının turizm sezonunun başlamasıyla birlikte artması sonrasında yeni önlemlerin de beraberinde geldiği Yunanistan'da kapalı alanlarda sadece aşı olan, test olmuş olan ya da Covid-19’u atlatmış kişiler yemek yiyebiliyor. İtalya’da da bu uygulama 6 Ağustos’ta başlıyor ve hatta bu ülkede kapalı yüzme havuzları, spor salonları ve hatta açık havadaki konser ve etkinliklere de sadece aşı olanlar gidebilecek. İtalya’da müze ve fuarlar da aşı olmayanların giremeyeceği yerler arasında.

Fransa’da da benzer bir şekilde hükümet müze, sinema salonlarına yasaklar getirirken, bu yasaklar Ağustos ayı ile birlikte restoranların kapalı ve açık alanlarına da genişletilecek. Eylül ayından itibaren gece kulüplerine girişte iki doz aşı olma zorunluluğu getirilecek olan İngiltere'de hükümet bu yasakların geniş ve kalabalık kitlelerin olduğu alanlar için de geçerli olacağını açıkladı.

Koronavirüs aşısı kampanyalarının devam ettiği Rusya'da Moskova’nın da aralarında olduğu 44 bölgede hizmet sektörü çalışanlarının aşı olmasına zorunluluk getirilirken, aşı kurallarına uymayan işletmelere çok ağır cezalar getiriliyor. Bunun yanında Rusya’nın birçok turizm destinasyonundaki oteller sadece aşı olanlara ya da PCR testi negatif sonuç verenlere kapılarını açıyor.

İsrail hükümeti de müze, konser, spor müsabakası, spor salonu, restoran gibi alanlarla birlikte ibadet alanları ve turistik bölgelere gideceklerden de bu belgeleri istemeye hazırlanıyor.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Cahit Yalvaç
    1 yıl önce
    Peki şu anda bildiğim iki aşısınıda olup yakalaňan var buna ne diyecekler acaba bunu merak ediyorum .