Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Sağlık Bakanı Koca'dan 'Aşı Kartı' açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca video konferans yöntemiyle toplanan aşılama ve koronavirüsle mücadelenin ele alındığı Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Sağlık Bakanı Koca'dan 'Aşı Kartı' açıklaması
29 Eylül 2021 - 21:34
Reklam
Bilim Kurulu'nun okullarda yüz yüze eğitim, salgının seyri ve tedbirlerin uygulanması gündemi ile bir araya geldiğini belirten Bakan Koca vaka sayıları içinde okula giden öğrencilerin bulunduğu 5-17 yaş arasında bulunan çocukların aktif vakaların yaklaşık dörtte birini oluşturduğunu söyledi.

Bu grubun önemli ölçüde aşı programında olmadığının dikkate alındığında çocuklarda görülen vakaların beklenen bir durum olduğunu ifade eden ve her kademede okulların açık kalması için her türlü tedbirin alınacağını ve okulların mutlak yüz yüze eğitime açık kalacağını tekrar ifade eden Bakan Koca şunları söyledi: ''Aktif vakaların yaş ortalamasının düşmesi hastanede tedavi gören sayısını da azaltmakta ve ümit ederim ki kayıplarımızı da azaltacaktır. Hedefimiz hiçbir hasta kalmayıncaya kadar tedbirlere uymak, aşı ile bağışıklık sağlanıncaya kadar aşı programımızı kararlılıkla sürdürmektir.''


Birtakım mecralarda yeni dönemde aşı kartı isteneceği iddialarına ilişkin de açıklamalarda bulunan bakan Koca şöyle devam etti:


''Bakanlığımızın yurt içinde HES kodu uygulaması dışında bir uygulaması yoktur. Bildiğiniz gibi birçok müesseseye girişte HES kodu uygulamamız bulunmaktadır. HES kodu ile giriş yapılan yerlerde zorunlu kontrol Riskli kişilerin dolaşımda olmamasını hedef almaktadır. Bunlar, aktif hasta ya da aktif temaslı kişiler ile sınırlıdır. HES kodu kişilerin riskli ya da çok riskli olduğunu, aktif hasta olup olmadığını, aktif temaslı olup olmadığını, son 72 saat içinde PCR negatif olup olmadığını ve aşılı olup olmadığı bilgisini içermektedir. Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum