• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Sağlık turizminin gelişmesi için yurt dışından gelen hastalara vize kolaylığı

Ticaret ve Dışişleri bakanlıkları arasında uluslararası hastaların sağlık vizesinin başvuru kabulü aşamasında Hizmet İhracatçıları Birliği'nin (HİB) yetkilendirilmesine dair Sağlık Vizesi İş Birliği Protokolü, Ticaret Bakanlığı'nda düzenlenen törenle imzalandı.

  • Reklam
Sağlık turizminin gelişmesi için yurt dışından gelen hastalara vize kolaylığı
16 Ekim 2021 - 11:35
Reklam
Reklam
Reklam
Ticaret ve Dışişleri bakanlıkları arasında uluslararası hastaların sağlık vizesinin başvuru kabulü aşamasında HİB'in yetkilendirilmesine dair Sağlık Vizesi İş Birliği Protokolü, Ticaret Bakanlığında düzenlenen törenle imzalandı. Törene, Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile HİB ve THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı katıldı.

Dünyada sağlık turizmi pastasının hızla büyüdüğünü ve Türkiye'nin de bu alandaki fırsatları değerlendireceğini belirten vekoronavirüs salgını sürecinde sağlık alanında gösterilen başarılara dikkati çeken Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran Türkiye'nin şimdi sağlıktaki bu kapasitesini insanlığa aktaracağını dile getirdi. Sağlık vizelerinin Türkiye'de tedavi görmek isteyen hastalara hızlı şekilde verilmesinin önem taşıdığına işaret eden Kıran, şöyle konuştu:


''Bu anlayışla S tipi denilen modeli Irak ve Libya özelinde hayata geçirmiştik. Bu modelin dünyadaki fırsatları Türkiye'ye kazandırmada yeterli olmadığını gördük. Şimdi bu modeli HİB çatısı altında bütün dünyaya teşmil edecek şekilde adım atıyoruz. Dünyada bir hasta HİB üzerinden bizlere randevusunu gösterdiği anda en geç 48 saatte refakatçileriyle birlikte vizesini alarak ülkemize gelmiş olacak. Sağlık turizminden ülkemizin aldığı payı artırmak durumundayız. Eğitim ve spor turizmleri alanlarında da pek çok adım var. Sağlık turizmi pastasından alınacak her pay, ülkemizin hanesine gelir olarak kaydedilecektir.


Kıran, hasta dünyanın neresinde olursa olsun, sağlık sunucuları ve HİB'den alınacak randevu, randevunun onaylanması ve vizelerin verilmesi sürecinin kurulan bilişim sistemiyle 48 saatte tamamlanacağını bildirdi. Türkiye'nin kendi hastaları yanında, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'dan gelen sağlık turizmi hastalarını da misafir ettiğine işaret eden Kıran son 10 yılda 1 milyona ulaşan hasta sayısını çok daha ileriye taşımayı, şu anda ölçülen 1 milyar doları aşan döviz girdisini çok daha yukarılara taşımayı, 2023'e kadar 3 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum