• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Sahte aşı sertifikaları internet üzerinden satışa çıktı!

Dolandırıcıların Facebook’ta yaptıkları paylaşımlarla, aşı olmayanları sahte aşı sertifikaları sattıklarını söyleyen sitelere yönlendirdiği tespit edildi.

  • Reklam
Sahte aşı sertifikaları internet üzerinden satışa çıktı!
22 Aralık 2021 - 15:07
Reklam
Reklam
Bazı yerlere girebilmek ya da yurt dışından dönüşte karantinadan kaçınmak için aşı olunduğunun belgelenmesi gereken İngiltere'de, Facebook üzerinden aşı olmayanlar için sahte sertifika satanların ilanlarına rastlandığı ortaya çıktı.

Facebook yetkilileri, buldukları zaman bu tür içerikleri kaldırdıklarını söyleseler de ilanlarda, bu sertifikaların insanların işlerini korumalarına, çeşitli faaliyetlere katılmalarına ve seyahat etmelerine yardımcı olacağı ifade ediliyor. 


Bazı Facebook paylaşımlarının aşılanmamış kişileri şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram üzerinden Covid sertifikası satmayı vaad eden kanallara yönlendirmeye çalıştığının belirlediği İngiltere'de Intelligent Sanctuary adındaki siber soruşturma şirketinin yöneticisi Jonathan Benton, internette, sahte geçiş izinleri, sertifikalar, kartlar ve aşı kartları bulunduğunu, hatta bunların bazılarında karta hangi aşının yazılmasını istediğinizin bile sorulduğunu belirtti. Eski bir dedektif olan Benton, internette satılan kartların bazılarının yanlış bilgilerle doldurulmuş gerçek kartlar, bazılarının ise tamamen sahte belgeler olduğunu kaydetti.


Pek çok satıcı, aralarında ABD ve Avrupa Birliği üyeleri de bulunan ülkelere ait belgeleri sattıklarını iddia ederken satıcılardan birinin, Portekiz, Fransa, Yunanistan, İspanya, Avustralya, Letonya, Fas ve İngiltere de dahil tam 22 ülkeden aşı sertifikası verebileceğini belirttiği ortaya çıktı. Dolandırıcılar ayrıca sadece kağıda basılı belge değil, elektronik kodları içeren Covid uygulamaları da sattıklarını, zira sağlık hizmetlerinde çalışan tanıdıkları aracılığıyla bu bilgileri veri tabanına işleyebildiklerini öne sürüyor.


BBC ve siber güvenlik şirketi Checkpoint şirketinin Aralık 2020 ve Temmuz 2021 arasındaki dönemi kapsayan yedi aylık araştırması sırasında bir çok dilde aşı sertifikası satan Telegram kanallarının sayıları başlangıçta ondan azken, şu anda binden fazla olduğu da belirlendi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum