Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Salgın döneminin yeni gözdesi Aşı Turizmi gündemden düşmüyor!

Bir sağlık ya da estetik operasyonunu tatille birleştirmek yani sağlık turizmi yabancı olduğumuz bir kavram değil fakat koronavirüs salgını yeni bir turizm kolunun doğmasına neden oldu.

  • Reklam
Salgın döneminin yeni gözdesi Aşı Turizmi gündemden düşmüyor!
17 Nisan 2021 - 11:38
Reklam
Avrupa'da bazı seyahat acentaları turistlerin başka bir ülkeye giderek koronavirüs aşısı olmasına imkan tanıyan tur paketleri satmaya başladı.

Peki aşı olmak için yurt dışına gitmek yasal mı? Tur operatörlerinin böyle paketler sunmaya hakkı var mı? Milyonlarca kişi sırada beklerken aşıların yabancı turistlere sunulması yerel halkın kaynaklarını tüketir mi?


Norveçliler aşı olmak için Rusya'ya ya da Moskova aktarmalı Türkiye'ye gelebiliyor. Norveçli seyahat ajansı World Visitor Rusya'da aşı olmak için iki farklı tur paketi sunuyor.


Bin 199 euroya dileyenler bir ay içerisinde iki kere Rusya'ya giderek aşının her iki dozunu da olabiliyor ya da 2 bin 999 euroya 22 gün boyunca Rusya'da lüks bir sağlık ve konaklama tesisinde kalarak tatilin başında ve sonunda aşılarını olabiliyor.


Üçüncü bir seçenek ise Moskova aktarmalı olarak Türkiye'de bir termal otele tatile gitmek. 

Almanya ve Avusturya'dan aşı turları

Şubat ayında aşı turları satmaya başlayan Alman seyahat acentası Fit Reisen'in Almanya'nın Nisan ayında aşı kampanyasını hızlandıracağı beklentisi ile askıya alınsa da ülkede arzu edilen aşılama oranı yakalanmadığı için aşı turizmi yeniden bir seçenek haline geldi. Öte yandan Avusturyalı tur şirketi Impfreisen.at çok sayıda koronavirüs aşısına erişim garantisini veren tur için erken rezervasyon almaya başladığını açıkladı. Online seyahat acentasının internet sitesinde Avrupa Birliği'nin tüm Avrupa vatandaşlarına yetecek kadar aşı sağlayamamış olmasının ne yazık ki üzücü olduğu vurgulanıyor.


Şirket imkanı olmayanlar için ise en ucuz tur paketine gelen başvuruların onda biri kadarını mali durumunu kanıtlayanlara ücretsiz olarak sunuyor.

Devletlerin aşı turizmine yaklaşımı

Aşı turizminin merkezinde Rusya'nın geliştirdiği Sputnik V aşısı blunuyor. Moskova yönetimi henüz resmi bir izin vermedi fakat Temmuz ayından itibaren Rusya'nın yurt dışından gelenlerin de aşılanmasını sağlayacak bir program başlatacağı rapor edildi. Sputnik aşısının resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda üzerinde Sputnik V yazan bir uçağın yanında insanların olduğu fotoğrafla Sputnik V aşısı Rusya'da, kim geliyor? denildi. Paylaşımın devamında bunun bir şaka olmadığı ve Temmuz ayından itibaren programı başlatmak için çaba harcadıkları vurgulanıyor.

Öte yandan Türk vatandaşlarının Sırbistan'da koronavirüse karşı aşılanabileceğine ilişkin yayımlanan reklamlar hem Türkiye'nin Belgrad büyükelçisi hem de Sırbistan'ın Ankara büyükelçisi tarafından yalanlanırken Sırbistan'ın Mart ayının son haftasında komşu ülke vatandaşlarına çevrim içi randevu alarak aşı merkezlerine gelip koronavirüs aşısı olma imkanı sunmasının ardından, medyada Türk vatandaşlarının Sırbistan'da aşılanabileceğine ilişkin reklamlar yer almaya başlamıştı.

Aşı turizmi yasal mı?

Şu anda yabancı ziyaretçilerin aşı olmasını garanti altına alan herhangi resmi bir düzenleme bulunmuyor. Bu yüzden aşı için seyahat edenler hayal kırıklığına uğrayabilir.

Aşı turizmi ne kadar etik?

Aşı turizminin salgını tamamen ortadan kaldırma hedefine katkısı olabileceği belirtilirken dünyanın büyük bir kısmının hala aşı olmayı beklerken gelir düzeyi yüksek kişilerin bu konuda öncelik elde etmesinin de sorgulanabilir bir durum olduğu tartışılıyor.

Bununla birlikte Sırbistan gibi ülkelerde ise yerel halkın aşı olmayı reddetmesi nedeniyle elde kalan aşıların kullanım süreleri dolmadan yabancılara sunulmasında ise etik açıdan herhangi bir sorun görünmüyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum