Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Sektör temsilcilerinden sezon öncesi 3 önemli talep

Sektör temsilcileri, 2021 turizm sezonunun başarılı bir şekilde geçmesi ve Avrupalı ve Rus turistin Türkiye'ye güvenli bir şekilde gelebilmesi için gerekli olan taleplerini sıraladı.

Reklam
Sektör temsilcilerinden sezon öncesi 3 önemli talep
04 Mart 2021 - 10:42
Reklam
Nisan ayıyla birlikte sezonun açılmasını bekleyen turizm sektörü temsilcileri, turizm ve bağlı sektörlerde aşıda öncelik, Kısa Çalışma Ödeneği'nin (KÇÖ) Haziran veya 2021 sonuna kadar uzatılması ile yabancı personel çalıştırma izninin verilmesini talep ediyor.

Pandeminin alternatif turizmciler de dahil turizmin tamamını etkilediğine işaret eden Alternatif Turizm İşletmecileri Birliği (ATİB) Başkanı Cem Karaca, sektör çalışanları için hızlı bir aşılama programı başlatılması çağrısında bulundu.


Turizm sezonunun beklentilerin üzerinde geçebilmesi için turizm çalışanlarına aşılamada öncelik sağlanması gerektiğini söyleyen Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkan Yardımcısı Volkan Yorulmaz ise şunları söyledi:


''İç pazar bizim her zaman stepnemiz. Taşıma ve transfer daha kolay, araba ile yolculuk daha kolay. Uçağa binme zorunluluğu yok, daha yakın mesafelerde araba ile yolculuk etme imkanı var. Avrupa pazarı ve Rus pazarına dönecek olursak, burada belirleyici konu aşı. Özellikle kendi memleketlerindeki, yurt dışındaki yapılacak aşılar belirleyici. Onun sonuçlarına göre hareketin artacağını bekliyoruz. Sezon açılmadan evvel aşı konusunu çözebilirsek ve bunu bir pazarlama yöntemi olarak kullanabilirsek, tüm turizm çalışanları aşılanmıştır dediğimiz anda rezervasyon akışımızda bambaşka bir boyuta geçeceğimizi düşünüyorum.''


Turizm sektörünün bu talepleri ilgili geçen hafta Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bakan yardımcısı ve Uluslararası İşgücü Genel Müdürü ile Ankara'da görüşmeler yaparak, sektörün taleplerini ilettiklerini belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin turizm çalışanlarının aşılanmasının öncelikli olduğunu, Avrupa'nın aşı karnesi kullanmaya başladığına dikkat çekerek Türkiye'nin de aşıyla ilgili kesinlikle güven verecek bir şeyler söylemesi gerektiğini belirtti.


2021 turizm sezonunda önceliğin ve belirleyici olacak olanın aşı olduğuna vurgu yapan Çetin aşı işini çözmeden Avrupa'dan turist beklemesinin hayal olduğunu belirtrek şunları söyledi:

''Rusya, Ukrayna ve Türki Cumhuriyetlerden ciddi talep var ama Avrupa tarafında büyük sıkıntı yaşıyoruz. Bu nedenle turizm ve turizme bağlı deri, kuyum, tekstil gibi tüm sektörlerin de aşılanması gerekiyor. Bunlar aşılanır ve biz güvenliyiz dersek, bu sene ciddi bir patlama yaşarız''

Belli sektörlerde kısa çalışma ödeneği kullanımının azaldığını ancak turizme bağlı sektörler ve okullar, kreşler, eğitim kurumları, kurslar gibi başka sektörlerde sıkıntılar olduğunu belirten Çetin en azından 2021 sonuna kadar kısa çalışma ödeneğinin de uzatılmasını talep ettiklerini kaydetti.

Yerli istihdamı artırmak için yabancı çalıştırmada asgari ücretin iki-üç katı ödemeler ve ciddi kısıtlamalar olduğuna dikkati çekerek, izinlerle ilgili sektörün sıkıntı yaşadığını söyleyen Çetin hamam, sauna, SPA, eğlence ve reklam sektörlerinde çok ciddi ihtiyaç olduğunu belirtti. 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum