Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Seyahat Acentaları Yönetmeliği'nde önemli değişiklik!

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Seyahat Acentaları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

Reklam
Seyahat Acentaları Yönetmeliği'nde önemli değişiklik!
14 Ocak 2021 - 05:38
Reklam

Online satış kanalları ile ilgili yapılan düzenlemeye göre, seyahat acentası pazarlama ve satış faaliyetlerini gerçekleştirdiği online satış kanallarını Bakanlığa ve TÜRSAB’a  bildirmek zorunda olacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan Seyahat Acentaları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğe göre, online satış kanalı seyahat acentalarının tüketiciler ile fiziki olarak karşı karşıya gelmeksizin online platformlar, mobil  uygulamalar ve diğer elektronik iletişim araçları kullanarak hizmetlerinin pazarlama ve satışını gerçekleştirdiği alanları, olarak belirlenirken online satış kanalının TÜRSAB üyeliği Bakanlık tarafından işletme  belgesinin düzenlenmesi ile kesinleşecek ve üyelik aidatının belirlenmesinde belgenin verildiği yıl esas alınacak.


Kayıtlarda tek bağımsız bölüm olarak geçen bina veya katlarda, birden fazla seyahat acentasının bulunması halinde her seyahat acentasının bağımsız faaliyetleri için belirgin şekilde ayrılmış,  yeterli büyüklükte kendisine ait bir alanının olması gerekecek.


Seyahat acentası, Bakanlık tarafından işletme belgesi düzenlenmiş birinci fıkrada belirtilen işyerine bağlı olmak üzere  kendisinin veya  diğer seyahat acentalarının münhasır faaliyet kapsamındaki hizmetlerinin tanıtımı, pazarlanması ve satışını online satış  kanalları vasıtası ile gerçekleştirebilecek. Aynı online satış kanalında birden fazla seyahat acentasına ait hizmetin tanıtım, pazarlama ve satışının yapılması halinde hangi hizmetin hangi seyahat acentasına  ait olduğu açıkça belirtilecek.


Yönetmelikte yapılan değişiklikle birlikte seyahat acentası ürünleri dışında, mal ve hizmet pazarlaması veya  satışı yapılan elektronik ticaret alanlarında seyahat acentalarının ürün ve faaliyetleri satışa sunulamayac, satışa yönlendirmek amacıyla seyahat acentası ürünlerine yer verilemeyecek. Bununla birlikte seyahat acentaları bu alanlara reklam ve ilan verebilecek, kullanıcılar bu alanlar üzerinden seyahat acentasının online satış kanallarına bağlanabilecek.


Seyahat acentaları pazarlama ve satış  faaliyetlerinde tüketicilerin bilgilendirilmesi amacıyla Bakanlık tarafından düzenlenen işletme belgesinde yer alan belge numarası ile seyahat  acentası unvanını online satış kanallarının ilk açılış sayfasında,  diğer sayfalarda ise sayfa sonlarında kullanmak zorunda olacak.

Seyahat acentası pazarlama ve satış faaliyetlerini  gerçekleştirdiği online satış kanallarını Bakanlığa ve TÜRSAB’a  bildirmek zorunda olacak

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum