Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Seyahat acentalarından 2022 TÜRSAB araç plaka ücretlerine tepki!

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından üye acentalarına bildirilen turizm araçlarında bulundurulması zorunlu olan araç plaka yeni fiyatları tepkiye neden oldu.

  • Reklam
Seyahat acentalarından 2022 TÜRSAB araç plaka ücretlerine tepki!
11 Aralık 2021 - 15:27
Reklam
Turizm Haber Merkezi'ne ulaşan çok sayıda seyahat acentası yetkilisi TÜRSAB'ın araç plakalarına yaptığı aşırı fiyat artışını kınarken TÜRSAB’a uyguladığı yanlışlıktan dönülmesi çağrısında bulundu.

Üyelerine yapmış olduğu duyuru ile 2022 yılı turizm araçlarında zorunlu olarak bulundurulması gereken TÜRSAB ARAÇ PLAKALARI hakkında bilgi ve üyelerine uygulanacak fiyat tarifesini yayımlayan TÜRSAB, bir çok seyahat acentasının özellikle de ülkemize bin bir uğraş ile çok sayısıda turist getirerek yoğun olarak araç kullanan üye seyahat acentalarının tepkisini çekti. Yıllık olarak alınan üye aidatlarına bir yenisinin daha farklı bir ad altında eklenildiğini savunan seyahat acentası yetkilileri dar boğazda olan acentaların TÜRSAB'ın bu uygulamasına bir anlam veremediklerini, birliğin bu yanlışlıktan dönmemesi durumunda bir çok seyahat acentasının konuyu ilgili mahkemelere taşıyacaklarını söylediler.


Seyahat acentalarının yetkilileri 2020 yılında aynı uygulama ve plaka için birim fiyatın KDV Dahil 100 TL iken şimdi bu rakamın 450 TL'lere çıkarılması ile ülkemize çok sayıda turist getiren acentaların bu uygulama ile başarılarının ve emeklerinin cezalandırıldığı kanısına düştüklerini, yeni fiyatlarla birliğin acentalara destek olacağına köstek olduğunu dile getirdiler.


TÜRSAB tarafından üye seyahat acentalarına gönderilen araç plkası duyurusunda şu ifadelere yer verildi:


''Bilindiği üzere; 2019 yılı Ocak ayından itibaren TÜRSAB üyesi seyahat acentalarının, tur ve transfer faaliyetlerini gerçekleştirirken araçlarında bulundurulması zorunlu olan TÜRSAB plakalarında denetim ve uygulama etkinliğini sağlamak maksadıyla kare kod sistemine geçilmiş ve plakalar, üye seyahat acentalarımızın kullanımına sunulmuştur. 2022 yılında TÜRSAB plakalarında karekod uygulamasına ek olarak elektronik çip kontrol sistemi ile plakaların güvenilirliği ve denetimi desteklenmiştir. Bu kapsamda uygulamayla ilgili esaslar aşağıdaki gibidir:

2022 yılı TÜRSAB Plakası talep eden seyahat acentalarının, talep etmiş oldukları plaka sayısına göre ödeyecekleri bedeller aşağıda bulunan tablodaki merdivenli sistem üzerinden kademeli olarak belirlenecektir.

PLAKA BAŞVURU ADEDİ                   BİRİM FİYATI
1-5 Adet arası (5 adet dahil)                  250,00TL
6-20 Adet arası (20 adet dahil)              300,00TL
21-50 Adet arası (50 adet dahil)            350,00TL
51 Adet ve üzeri                                     450,00TL

Yapılan açıklamada 31 Aralık 2021 tarihine kadar yapılan plaka başvurularında yukarıda belirlenen fiyatlar üzerinden %25 indirim uygulanacağı belirtildi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum