Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Seyahat Sağlık Sigortası nedir?

Seyahat Sağlık Sigortası, farklı bölgelere yapılan seyahatlerde yolcuların karşılaşabilecekleri hastalık ya da kaza gibi durumlarının güvence altına alınmasına yönelik sağlanan bir sigorta türüdür.

Seyahat Sağlık Sigortası nedir?
16 Ocak 2020 - 18:15
Reklam

Seyahat Sağlık Sigortası, farklı bölgelere yapılan seyahatlerde yolcuların karşılaşabilecekleri hastalık ya da kaza gibi durumlarının güvence altına alınmasına yönelik sağlanan bir sigorta türüdür. Seyahat Sağlık Sigortası, ulaşım yollarının her birinde kullanılabilmektedir.

 

Seyahat Sağlık Sigortası kapsamında meydana gelen hastalık durumlarının sigorta kapsamında değerlendirilmesi için hastalığın kaza ya da yolculuk kaynaklı olması gerekmektedir. Faklı kaynaklar sonucu meydana gelen hasarlar sigorta kapsamında değerlendirilmemektedir.

 

Seyahat Sağlık Sigortası, yolculuklar yurt içine ise biletleme işlemleri esnasında biletler ile yapılmakta, yurt dışına yapılan seyahatler ise pasaport kullanımları ile başlamaktadır. Pasaport ile çıkış yapıldığı an sigortanın başlangıç zamanı olarak belirlenmektedir.

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

 

Yurtdışına çıkarken kullanılan Seyahat Sağlık Sigortası, her ülke için geçerli olmaktadır. Bazı ülkelerin vize başvurularına yönelik şartlar içerisinde bu sigortanın yapılması da bulunmaktadır. Yurtdışına yapılan seyahatlere yönelik sunulan sigorta içeriğinde farklı paketler bulunmaktadır. Teminat altına alına durumların artması ile sağlık sigortasının poliçe değeri de artış göstermektedir.

 

Hemen her durumun teminat altına alındığı, cenaze masraflarından yatarak tedavi gibi pek çok alanı kapsayan sağlık sigorta bedelinin 30.000 Euro tutarında olduğu bilinmektedir. Bu sigorta içeriğinden bazı seçeneklerin azaltılması ile tutar da azalabilmektedir.

 

Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmak için herhangi bir şubeye gitme zorunluluğu da bulunmamaktadır. Bazı sigorta şirketleri, online işlemler üzerinden sigorta yapımını açmaktadır. Bunun için gidilecek ülke, pasaport ve vize bilgileri gibi veri girişlerinin yapılması gerekmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası Poliçe Değişikliği

 

Satın alınan Seyahat Sağlık sigortasının poliçe değişikliği, yalnızca poliçe bilgilerine yönelik olmaktadır. Sigorta kapsamında yanlış girilmiş bilgiler olması halinde, mevcut sigorta değiştirilerek yeni bir sigorta oluşturulmaktadır.

 

Seyahat Sağlık Sigortası poliçesinin iptal durumu ise mümkün olmamaktadır. Yalnızca özel durumlar olarak bilinen; ölüm, iflas, hapis cezası gibi durumlarda sigortanın iptali söz konusu olmaktadır. Bunun dışındaki durumlarda değişikliği olsa da iptal söz konusu olmamaktadır.

 

Seyahat Sağlık Sigortası zorunlu bir sigortadır. Bu sebeple sigortanın yapılması durumunda şartların iyi incelenmesi ve sonrasında iptal durumunun söz konusu olmayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum