Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Sınırlarını yurt dışına kapatan Rusya kazandı, turizm sektörü kaybetti!

Koronavirüs salgınının başlangıcından bu tarafa bir çok ülkeye yurt dışı seyahatlere sınırlama getiren Rusya'da milyonlarca dolar ülkede kalırken turizm sektörü büyük zarar yaşadı.

Reklam
Sınırlarını yurt dışına kapatan Rusya kazandı, turizm sektörü kaybetti!
30 Mayıs 2021 - 19:47
Rusya’da salgın nedeniyle bir yılı aşkın süredir sınırların kapalı olmasının artı ve eksileri mercek altına alındı.

Renaissance Capital şirketinin verilerine göre salgın öncesinde yurt dışı tatil ve seyahatler için yılda ortalama 35 milyar dolar harcayan Ruslar salgının etkisi altında geçen 2020 yılında 9 milyar dolar harcama yaptı.

Rusya’ya gelen yabancı turistlerin yaptığı harcamalar da göz önünde bulundurulduğunda, sınırların kapatılması nedeniyle yurt dışına çıkmayan turistler nedeniyle ülkenin kasasında kalan para yaklaşık 20-25 milyar dolar olarak kaydedildi.

Rusya Devlet İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre, Rusya vatandaşları geçen yıl ülkelerinde 57 trilyon ruble (yaklaşık 792 milyar dolar) harcama yaptı. Böylece, sınırların kapatılması nedeniyle ülkenin sağladığı tasarrufun toplam harcamalara oranı yüzde 2,5-3 seviyesinde oldu.

Rusya Federal Turizm Ajansı'nın (Rosturizm) verilerin göre, Rusya’da geçen sene turizm sektörünün gelirlerinde 2,1 trilyon ruble düşüş kaydedildi. 2020’de Rus hava yolu şirketlerinin toplam zararı ise 200 milyar ruble olarak kayıtlara geçti.

Bununla birlikte 1 Haziran ile 30 Haziran arasında 338 binden fazla Rusya vatandaşının Türkiye'yi ziyaret etme planı yaptığını duyuran Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) tarafınan yapılan açıklamaya göre 15 Nisan ile 31 Mayıs dönemi için 533 binden fazla Rusya vatandaşının Türkiye turu satın aldığı, 1 Haziran ile 30 Haziran döneminde ise 338 binden fazla Rus turistin Türkiye'ye gitme planı yaptığı belirtildi. Rusya Turizmciler Birliği Başkan Yardımcısı Yuriy Barzıkin ise yaptığı açıklamada Rusya’nın Türkiye ile uçuşları geçici olarak kısıtlaması nedeniyle Rus tur şirketlerinin kaybının 5 milyar rubleye (yaklaşık 500 milyon TL) ulaştığını belirtti.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum